Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pokus podle Archimeda

Zrcadla jako zbraň. Vědci chtěli napodobit Archimeda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrcadla jako zbraň. Vědci chtěli napodobit Archimeda. | foto: Noah BergerČTK

SAN FRANCISCO Zdá se, že zvídaví vědci již nevěří svým antickým předchůdcům a stále hledají důkazy, zda jejich objevy opravdu fungují i po staletích.

Tentokrát se vědecký tým z Technologického institutu v Massachusetts a Arizonské univerzity rozhodl zjistit, co je pravdy na jedné z nejznámějších legend o řeckém mysliteli Archimedovi. Podle historických pramenů tento starověký učenec při obléhání svého rodného města Syrakus Římany v roce 213 před Kristem použil důmyslnou zbraň. Římskou flotilu prý podpálil jen pomocí slunečních paprsků soustředěných soustavou bronzových či skleněných zrcadel.

O dva tisíce let později američtí vědci uskutečnili v zálivu u města San Francisco pokus, zda jsou Archimedovy bájné "smrtící paprsky" pouhou pověstí, nebo skutečně funkčním vynálezem. Celý pokus natáčela televize Discovery Channel pro svůj pořad "Myth Busters", jehož tvůrci se snaží "rozbíjet" báje a legendy.

Badatelé nejdříve na pobřeží postavili soustavu zrcadel o celkové ploše 300 čtverečních metrů a zaměřením slunečních paprsků na 80 let starou dřevěnou rybářskou bárku se ji pokusili ze vzdálenosti 150 metrů zapálit. Jediné, čeho dosáhli, však bylo jen slabé doutnání dřeva. Následoval druhý pokus - tentokrát jen z poloviční vzdálenosti - a paprsek opravdu zažehl malý plamen v boku lodi, který ale brzy vyhasl.

Názory na výsledek celého snažení se proto různí. Podle profesora Davida Walace experiment prokázal, že soustavou zrcadel opravdu lze dosáhnout zapálení lodi. "Kdo ale může říct, zda Archimedes skutečně takto zaháněl nepřítele? Patří mezi nejgeniálnější matematiky v historii, takže bych jej nerad podceňoval," řekl profesor britskému deníku The Guardian. Peter Rees, producent pořadu Myth Busters, prohlásil, že sice úplně nepopírá funkčnost Archimedova vynálezu, ale myslí si, že "jako zbraň je krajně nepraktický".

Mýty zbořeny, příběh zůstává
Tvůrci pořadu si vědce pozvali poté, co se doslechli, že profesor Walace se svými studenty bez problémů zapálil model lodě pomocí stovky zrcadel. Přestože v sobotu bylo v zálivu ideální počasí - jasno a bezvětří - vlhké dřevo staré lodě paprskům odolalo. I přes nevalný výsledek pokusu si Peter Rees nemyslí, že lidé přestanou starověké báji věřit. "Dobrý příběh zůstane dobrým příběhem, i když se ukáže, že možná není pravdivý," dodává.

Archimedovy dovednosti coby matematika, fyzika a mechanika vládci Syrakus notně využívali za druhé punské války, kdy sicilské město Syrakusy stálo na straně Kartága proti Římu. Poté co Římané Syrakusy oblehli, pomohly Archimedovy válečné stroje (obří praky, otočné jeřáby, katapulty, zrcadla) městu dva roky vzdorovat.

Teprve v roce 212 před Kristem se Římanům podařilo Syrakusy dobýt, při následném plenění byl pak římským vojákem zabit i Archimedes - traduje se, že zemřel zabrán do studia nějakého geometrického obrazce narýsovaného do písku. V okamžiku, kdy se před ním objevil římský voják, pak prý jen vykřikl: "Nedotýkej se mých kruhů!", načež byl vojákem probodnut mečem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!