Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Policie vyšetřuje rodiče chlapce, kvůli němuž zabili gorilu

Gorila (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CINCINATTI Americká policie začala vyšetřovat rodiče chlapce, který v zoo spadl do výběhu goril a kvůli němuž byl o víkendu odstřelen gorilí samec Harambe. Tříleté dítě, které primát tahal za ruku po vodním příkopu, je podle prohlášení rodičů v pořádku. Rodina, která se po incidentu stala terčem kritiky, chce věnovat finanční dary, které jí lidé nabízejí, na konto zoologické zahrady.

Policie ve východoamerickém Cincinnati ve státě Ohio začala prošetřovat, zda rodiče dávali na svého syna dobrý pozor a jestli mohli jeho pádu do gorilího výběhu zabránit. „Po prošetření rozhodneme, zda bude nutné vznést obvinění,“ řekla podle agentury AP policejní mluvčí Tiffaney Hardyová.

Podle svědků byla matka s dítětem v okamžiku, kdy chlapec přelezl nevysoké zábradlí a ocitl se ve výběhu. Hoch podle jedné ze svědkyň citované televizí CNN matce říkal, že přeleze bariéru a vydá se ke gorile. Matka mu to sice zakázala, ale pak se začala věnovat jinému dítěti a kritickou chvilku neuhlídala. Desetitisíce lidí podepsaly na webu petici požadující vyšetřování ženy, neboť podle nich zanedbala péči o dítě.

Samec chlapci neublížil

Dvoumetrákový samec gorily nížinné Harambe podle videa zveřejněného na internetu tahal chlapce po vodním příkopu, avšak zjevně mu neublížil. Po deseti minutách zaměstnanci zahrady zvíře zastřelili. Šéf zoo Thane Maynard to následně označil za jedinou možnost, neboť Harambe byl podle něj nenadálou situací zmaten a mohl dítěti ublížit.

Rodina hocha vydala prohlášení, v němž ocenila jednání ošetřovatelů a dala najevo vděk za vyřešení dramatické události. Chlapec, kterého podle rodičů opakovaně prohlédli lékaři, je v pořádku.

Finanční dary zoo

„Jsme rovněž velmi vděční za projevy podpory, které nám lidé posílají. Někteří nabízeli peníze, což nechceme přijmout. Pokud chce někdo finančně přispět, doporučujeme dar cincinnatské zoo ve jménu Harambeho,“ uvedli příbuzní.

Gorily nížinné patří mezi ohrožené druhy a zoo si od Harambeho slibovalo založení chovu podobného například tomu pražskému. Veterináři po smrti Harambeho uchovali samcův genetický materiál.

Zatímco na adresu vedení zahrady se sesypala kritika, podle níž nebylo nutné gorilu zabíjet, neboť stačila uspávací střela, ředitel trvá na tom, že narkóza by zabrala jen pomalu.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!