Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Lidský život má vždycky přednost, říká o smrti gorily šéf pražské zoo Bobek

Magazín

  15:26
PRAHA - Velkou vlnu bouře vyvolalo zastřelení gorilího samce v americké zoo v Cincinnati. Podle zoo šlo o nezbytný zákrok. To potvrzuje i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Ta situace nebyla v pořádku a mohla se kdykoliv zvrtnout k horšímu,“ uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Harambe, a 17letá gorila v zoo v Cincinnati. foto: Reuters

‚Tišící prostředek by nezabral.‘ Zabití gorily v americké zoo vyvolalo rozhořčení

Gorilího samce zastřelili ošetřovatelé poté, co do příkopu před gorilím výběhem spadlo tříleté dítě, které předtím přelezlo plot. Gorilí samec Harambe následně chlapce vláčel výběhem, zaměstnanci zoo v obavě z ohrožení života dítěte gorilu zastřelili. Proti zásahu protestovali lidé po celém světě, vznikla dokonce elektronická petice. Rodiče chlapce budou nyní vyšetřováni, jestli proti nim bude vzneseno nějaké obvinění, zatím není jasné.

Lidovky.cz: Dalo se incidentu zabránit? Z posledních let jsou známy případy, kdy takovou nehodu přežil jak člověk, tak gorila.
Ty případy známy jsou, ale okolnosti jsou vždycky jiné. Ředitel zoologické zahrady v Cincinnati se rozhodl na základě informací, které měl v danou chvíli. Samozřejmě gorila není druh, který by byl tak nebezpečný, jako je třeba šimpanz. Ale pravdou je, že gorilí samec byl evidentně v atmosféře, která byla velmi nervózní a že patrně podléhal stresu. Agrese u něj asi patrná nebyla, ale nechoval se k tomu dítěti tak, jak bych očekával. A jestliže si řekneme, že za normálních okolností, bez stresu a nervozity, by ten gorilí samec dítěti neublížil, tak riziko stoupalo se stresem. A to včetně rizika, že ublíží dítěti nezáměrně.

Ta situace zkrátka nebyla v pořádku a mohla se kdykoliv zvrtnout k horšímu. A lidský život má vždycky přednost. V tu chvíli tak asi nešlo jednat jinak.

Lidovky.cz: Platí tedy, že gorily mohou ublížit, když jsou ve stresu?
Myslím si, že v tomto případě to hrozilo. Jak jsem řekl, mohl mu ublížit i nezáměrně. Kdyby ho totiž chtěl tento gorilí samec zabít, vypadalo by to jinak. Na druhou stranu, když chlapce gorilí samec vláčel příkopem, tak už hrozilo, že ho zraní nebo zabije.

„Je potřeba si uvědomit, že obětí není jen gorilí samec. Obětí je i chlapec a celá gorilí skupina, která tím bude poznamenána na roky,“ uvedl k incidentu také Bobek.

Lidovky.cz: Je zvykem že gorilí výběh je v podstatě bez větších obtíží přístupný, jako právě v Cincinnati?
A jak moc snadno byl přístupný? Abych se k tomu mohl vyjádřit, musel bych to místo vidět.

Pravda je nicméně taková, že prakticky není možné zabezpečit výběhy zvířat před lidmi. To bychom museli udělat pětimetrové ploty s žiletkovým drátem nahoře a ještě před ně dát elektrický ohradník. Když to zjednoduším, zoologické zahrady jsou stavěny tak, aby se zvířata nedostala k návštěvníkům, ale zabránit návštěvníkům, aby nemohli jít ke zvířatům, je opravdu téměř nemyslitelné. Vlastně podobné jako bychom chtěli stavět podél silnic zdi, aby někdo nepředvídatelně neskočil pod auto. Jsou zkrátka nějaká pravidla, která nelze porušovat. A tím hlavním je chovat se v zoo ukázněně.

Lidovky.cz: Když se podíváme na pražskou zoo, jak by takový zásah vypadal tam?
Tady to vypadá jinak a ta situace by mohla být úplně jiná, je to proto takové „co by kdyby“. Každý se rozhoduje podle situace, podle znalosti konkrétního zvířete, podle toho, jakou má možnost zasáhnout, podle toho, jak se to zvíře zrovna chová. Nejde to zjednodušit.

Anketa

Byl zásah chovatelů adekvátní?

Ano 90
Ne 48

Lidovky.cz: Museli byste k obdobnému zásahu volat policii?
Naštěstí za dobu mého působení tady nedošlo k incidentu, kdy bychom museli volat policii. Policie tu třeba hledala nahlášenou bombu, to ano. Určitě bychom ji pak volali v případě úniku nebezpečného zvířete.

Lidovky.cz: Za jak dlouho by byli chovatelé eventuálně na místě, aby mohli zasáhnout?
To záleží u jakého zvířete, v jakou dobu a podobně. Chovatelé by ale byli na místě velmi rychle.

Lidovky.cz: Bývají v pražské zoo ošetřovatelé speciálně školeni pro tyto situace? Máte nějaké regule?
Samozřejmě máme. A máme i vybavení.

Lidovky.cz: Zoo si může v takových případech také nárokovat škodu. Vymáhali jste takto někdy škodu v minulosti?
Naštěstí jsme takový případ neměli. Když by nám tady ale někdo třeba nakrmil zvíře jedovatými bobulemi a tím zvíře zabil, tak bychom bezpochyby, pokud bychom měli identitu tohoto člověka a důkazy, zcela jistě postupovali právní cestou.