Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Těhotenství gorily jsme nemohli odhalit, je to souhra náhod, říká ředitel pražské zoo

Shinda několikrát potratila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shinda několikrát potratila. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V pražské zoo se v sobotu odpoledne nečekaně narodilo gorile Shindě mládě. Ředitel zahrady Miroslav Bobek poskytl serveru Lidovky.cz rozhovor, ve kterém sdělil, proč nevěděli o těhotenství Shindy, jak je těžké vyšetřit mládě a kdy malá gorila dostane jméno.

O těhotenství gorily Shindy jste vůbec nevěděli. Jak se to stalo?
Shinda měla antikoncepční tělísko, a tudíž přestala cyklovat. Nikdo nevěřil, že by mohla otěhotnět, poté cyklovat začala, ale měla neustále potraty. Gorila navíc kvůli antikoncepčnímu tělísku měla a dodneška má velkou nadváhu. I když poté začala mít cyklus a dostávala i léčbu, vypadala, jako by byla neustále březí, ale nikdy nebyla. Navíc na prvorodičku je poměrně stará. Je to velký souběh okolností a náhod, a tak jsme její těhotenství nemohli odhalit. Kompletní vyšetření zvířete je velmi složitá operace, kolikrát se stane, že se některé věci nezjistí ani u člověka, který s lékařem plně komunikuje a spolupracuje.

Je mládě v pořádku?
Zdá se, že mládě je v naprostém pořádku, má uchopovací i sací reflex, Shinda se o něj stará. Velká nervozita nastala u sobotního porodu, jelikož jsme ho neviděli. Zvířata jsou nekontaktní, takže jakákoliv prohlídka mláděte je vyloučená, jelikož bychom museli matku oddělit, mládě ji sebrat a prohlížet ho. Navíc bychom je museli uspat, což je pro ně riziko a velký stres.

Shinda několikrát potratila.
I je to její první mládě se Shinda chová jako zodpovědná matka.

Už máte pro malou gorilu vybrané jméno?
Ne, ještě to je předčasné, uděláme zase nějakou akci za pomoci našich mediálních partnerů, která bude spojena s výběrem jména pro gorilí mládě.

Čekáte tento rok další přírůstky v pražské zoo?
Nechci moc sdělovat, jaké další přírůstky čekáme, myslím si, že to, co tam je teď, je naprosto bezkonkurenční. Hroch, který měl v sobotu křtiny, první slůně v historii pražské zoo a teď narozené gorilí mládě. Mláďat tedy máme spousta a samozřejmě, že budou další, a i kdyby nebylo, tak to byl chovatelsky velmi povedený rok.

Mohou návštěvníci mládě volně vidět ve výběhu?
Mládě už v neděli návštěvníci viděli a budou ho moct vidět i v dalších dnech. Gorily jsou zvyklé na nějaké stereotypy a jedním z nich je, že kolem chodí lidi a chtějí je vidět. Samozřejmě se může stát leccos, ale předpokládám, že budou k vidění i nadále.

, ,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!