Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těhotenství gorily jsme nemohli odhalit, je to souhra náhod, říká ředitel pražské zoo

Magazín

  19:06
PRAHA - V pražské zoo se v sobotu odpoledne nečekaně narodilo gorile Shindě mládě. Ředitel zahrady Miroslav Bobek poskytl serveru Lidovky.cz rozhovor, ve kterém sdělil, proč nevěděli o těhotenství Shindy, jak je těžké vyšetřit mládě a kdy malá gorila dostane jméno.

Shinda několikrát potratila. foto:  Dan Materna, MAFRA

O těhotenství gorily Shindy jste vůbec nevěděli. Jak se to stalo?
Shinda měla antikoncepční tělísko, a tudíž přestala cyklovat. Nikdo nevěřil, že by mohla otěhotnět, poté cyklovat začala, ale měla neustále potraty. Gorila navíc kvůli antikoncepčnímu tělísku měla a dodneška má velkou nadváhu. I když poté začala mít cyklus a dostávala i léčbu, vypadala, jako by byla neustále březí, ale nikdy nebyla. Navíc na prvorodičku je poměrně stará. Je to velký souběh okolností a náhod, a tak jsme její těhotenství nemohli odhalit. Kompletní vyšetření zvířete je velmi složitá operace, kolikrát se stane, že se některé věci nezjistí ani u člověka, který s lékařem plně komunikuje a spolupracuje.

Je mládě v pořádku?
Zdá se, že mládě je v naprostém pořádku, má uchopovací i sací reflex, Shinda se o něj stará. Velká nervozita nastala u sobotního porodu, jelikož jsme ho neviděli. Zvířata jsou nekontaktní, takže jakákoliv prohlídka mláděte je vyloučená, jelikož bychom museli matku oddělit, mládě ji sebrat a prohlížet ho. Navíc bychom je museli uspat, což je pro ně riziko a velký stres.

Shinda několikrát potratila.
I je to její první mládě se Shinda chová jako zodpovědná matka.

Už máte pro malou gorilu vybrané jméno?
Ne, ještě to je předčasné, uděláme zase nějakou akci za pomoci našich mediálních partnerů, která bude spojena s výběrem jména pro gorilí mládě.

Čekáte tento rok další přírůstky v pražské zoo?
Nechci moc sdělovat, jaké další přírůstky čekáme, myslím si, že to, co tam je teď, je naprosto bezkonkurenční. Hroch, který měl v sobotu křtiny, první slůně v historii pražské zoo a teď narozené gorilí mládě. Mláďat tedy máme spousta a samozřejmě, že budou další, a i kdyby nebylo, tak to byl chovatelsky velmi povedený rok.

Mohou návštěvníci mládě volně vidět ve výběhu?
Mládě už v neděli návštěvníci viděli a budou ho moct vidět i v dalších dnech. Gorily jsou zvyklé na nějaké stereotypy a jedním z nich je, že kolem chodí lidi a chtějí je vidět. Samozřejmě se může stát leccos, ale předpokládám, že budou k vidění i nadále.

Autoři: , ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?