24. dubna 2016 15:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nečekaně narozené gorilí mládě mohou návštěvníci zoo již vidět

S mládětem se postavení Shindy ve skupině pravděpodobně zvýší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S mládětem se postavení Shindy ve skupině pravděpodobně zvýší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Návštěvníci pražské zoologické zahrady si už v neděli mohou prohlédnout gorilí mládě, které se v sobotu velmi nečekaně narodilo samici Shindě. Matce i mláděti se den po porodu daří dobře, takže byl rychle Pavilon goril otevřen pro veřejnost, sdělila v neděli Zuzana Karlíková z tiskového oddělení Zoo Praha.

O březosti čtyřiadvacetileté Shindy chovatelé nevěděli. Už ani nevěřili, že by mládě mohla mít. Její neplodnost byla připisována hormonálnímu antikoncepčnímu tělísku, s nímž přišla v roce 2001 z Austrálie a jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí.

V sobotu ráno k překvapení všech začala rodit a zhruba hodinu po poledni přivedla na svět zdravé mládě. „Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat - očistila je i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka,“ uvedl v tiskové zprávě kurátor Vít Lukáš. Okamžitě Shinda spořádala i ovoce a vodu, které jí chovatelé nabídli.

Matka i mládě se mají dobře.
I je to její první mládě se Shinda chová jako zodpovědná matka.

Kromě matky Shindy pavilon obývá ještě gorilí samec Richard a samice Kamba, Bikira a Kijivu, která je matkou čtyř mláďat. Dvakrát rodila také samice Kamba, její mláďata ale při porodu vždy zemřela. Nová role by mohla mít pro Shindu i další význam. „Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší,“ uvedl vrchní chovatel David Vala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz