Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zatkla vzpurného kuřáka v restauraci

Magazín

  22:29
MADRID - Přesně týden a jeden den po nabytí platnosti španělského protikuřáckého zákona policie zatkla muže, který si zapálil v nekuřáckém prostoru restaurace.

cigareta foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Policie v severošpanělské autonomní oblasti Navara zatkla devětatřicetiletého kouřícího muže, který se odmítl přesunout do kuřácké části restaurace. Španěl navíc musel za porušení zákona a neuposlechnutí úřadů zaplatit pokutu ve výši 240 eur (zhruba 7000 korun).  Zprávu přinesla agentura Reuters.

Španělsko, které je zemí s druhou největší spotřebou cigaret na hlavu v Evropě, se od Nového roku vydalo cestou zákazu kouření ve veřejných prostorách a jeho protikuřácký zákon patří mezi nejpřísnější.

Podle španělského zákona musí bary a restaurace o výměře přesahující 100 metrů čtverečních vybudovat nekuřácké zóny. Agentura Reuters ale píše, že zejména malé bary v Madridu zákon ignorují a jsou nadále naplněny modravým dýmem. Podobné podniky si totiž mohou vybrat, zda budou určeny výlučně pro kuřáky, nebo jen pro nekuřáky.

Španělé si však teď nesmí zapálit ani ve veřejných budovách a na pracovištích.

Podobný zákon platí od Nového roku také v České republice. Zakazuje kouření ve školách, sportovních halách, budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. V kinech, divadlech a restauracích si mohou lidé zapálit jen ve vyhrazených prostorech. Tam se nyní může kouřit i v době oběda.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!