Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zatkla vzpurného kuřáka v restauraci

Magazín

  22:29
MADRID - Přesně týden a jeden den po nabytí platnosti španělského protikuřáckého zákona policie zatkla muže, který si zapálil v nekuřáckém prostoru restaurace.

cigareta foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Policie v severošpanělské autonomní oblasti Navara zatkla devětatřicetiletého kouřícího muže, který se odmítl přesunout do kuřácké části restaurace. Španěl navíc musel za porušení zákona a neuposlechnutí úřadů zaplatit pokutu ve výši 240 eur (zhruba 7000 korun).  Zprávu přinesla agentura Reuters.

Španělsko, které je zemí s druhou největší spotřebou cigaret na hlavu v Evropě, se od Nového roku vydalo cestou zákazu kouření ve veřejných prostorách a jeho protikuřácký zákon patří mezi nejpřísnější.

Podle španělského zákona musí bary a restaurace o výměře přesahující 100 metrů čtverečních vybudovat nekuřácké zóny. Agentura Reuters ale píše, že zejména malé bary v Madridu zákon ignorují a jsou nadále naplněny modravým dýmem. Podobné podniky si totiž mohou vybrat, zda budou určeny výlučně pro kuřáky, nebo jen pro nekuřáky.

Španělé si však teď nesmí zapálit ani ve veřejných budovách a na pracovištích.

Podobný zákon platí od Nového roku také v České republice. Zakazuje kouření ve školách, sportovních halách, budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. V kinech, divadlech a restauracích si mohou lidé zapálit jen ve vyhrazených prostorech. Tam se nyní může kouřit i v době oběda.

Autor:

Mohlo by vás zajímat