Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Policie zatkla vzpurného kuřáka v restauraci

MADRID  Přesně týden a jeden den po nabytí platnosti španělského protikuřáckého zákona policie zatkla muže, který si zapálil v nekuřáckém prostoru restaurace.

Policie v severošpanělské autonomní oblasti Navara zatkla devětatřicetiletého kouřícího muže, který se odmítl přesunout do kuřácké části restaurace. Španěl navíc musel za porušení zákona a neuposlechnutí úřadů zaplatit pokutu ve výši 240 eur (zhruba 7000 korun).  Zprávu přinesla agentura Reuters.

Španělsko, které je zemí s druhou největší spotřebou cigaret na hlavu v Evropě, se od Nového roku vydalo cestou zákazu kouření ve veřejných prostorách a jeho protikuřácký zákon patří mezi nejpřísnější.

Podle španělského zákona musí bary a restaurace o výměře přesahující 100 metrů čtverečních vybudovat nekuřácké zóny. Agentura Reuters ale píše, že zejména malé bary v Madridu zákon ignorují a jsou nadále naplněny modravým dýmem. Podobné podniky si totiž mohou vybrat, zda budou určeny výlučně pro kuřáky, nebo jen pro nekuřáky.

Španělé si však teď nesmí zapálit ani ve veřejných budovách a na pracovištích.

Podobný zákon platí od Nového roku také v České republice. Zakazuje kouření ve školách, sportovních halách, budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. V kinech, divadlech a restauracích si mohou lidé zapálit jen ve vyhrazených prostorech. Tam se nyní může kouřit i v době oběda.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.