Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední jedinec vzácné želvy sloní na Galapágách bude otcem

Magazín

  10:51
QUITO - Poslední známý jedinec vzácného druhu želvy sloní žijící v ekvádorském souostroví Galapágy v Tichém oceánu se asi stane otcem. Hlídači našli v hnízdě želvího starého mládence nevylíhnutá vejce.

Želva. foto: Reprofoto

Devadesátiletý želví samec, kterého lidé nazývají Lonesome George (Osamělý Jiří), je údajně posledním exemplářem poddruhu želv sloních z galapážského ostrova Pinta. Jiří desítky let neprojevoval o rozmnožování zájem.

Napsala to agentura Reuters.

Podle představitelů národního parku na Galapágách je pět vajec "v perfektním stavu". Vědci je na 120 dní, kdy trvá doba sezení na vejcích, umístili do inkubátoru. Pak se zjistí, jestli jsou oplodněná.

Vědci hledali Osamělému Jiřímu partnerku od roku 1993. Postupně mu představili dvě želví samičky různých poddruhů. Loni nakladená vejce, která skoro metrákový Jiřík pomohl zplodit poprvé za 36 let svého života v zajetí, ale nebyla oplodněná.

Galapážské želvy jsou jedním z druhů, na kterých v 19. století britský vědec Charles Darwin vypozoroval svou teorii o vývoji druhů. Z doby slavného vědce prý pocházela slavná galapážská samice želvy sloní Harriet, která zemřela v roce 2006 v Austrálii. Dožila se 175 let.

Námořníci a rybáři lovili želvy kvůli masu tak dlouho, až je skoro vyhubili. Potravu obrovských želv zase spásaly kozy dovezené z pevniny.

Souostroví Galapágy je proslulé výskytem obrovských želv, podle Reuters jich zde žije asi 20.000. Ostrov Pinta se nachází na severu souostroví.

Autor: