Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

´Postřelení bolí´

Magazín

  10:49
NEW YORK - Všechny vlastnosti, díky kterým se Ronald Reagan stal jedním z nejoblíbenějších amerických prezidentů, se odrážejí v jeho denících, které si psal během svých dvou funkčních období. Na konci května, téměř tři roky po smrti čtyřicátého prezidenta USA, vyjdou jeho zápisky v knižní podobě. Úryvky zveřejnil v úterý americký časopis Vanity Fair.

Ronald Reagan v oválné pracovně Bílého domu. foto: Reprofoto

Reagan ve stručných denních záznamech popisuje každodenní život v Bílém domě v letech 1981–1989. Z pěti deníků vázaných v kůži s prezidentskou pečetí lze číst jeho soukromé úvahy: jak jej rozčiloval Sovětský svaz (a jeho syn Ron), jak si utahoval z Fidela Castra nebo jak se snažil ochraňovat svou ženu Nancy.

Jako bývalá hollywoodská hvězda se Reagan také často mezi řádky zmiňuje o dění ve filmovém průmyslu a vzpomíná na hollywoodské období. Zmiňuje například smrt tanečníka Freda Astaira nebo slib herci Jimmymu Stewartovi, že se pokusí prosadit zákaz „obarvování“ starých černobílých filmů.

„Postřelení bolí,“ napsal Reagan jedenáct dnů po atentátu z 30. března 1981, při němž střela minula jeho srdce o méně než palec a zasáhla jej do levé plíce. „Seděl jsem na sedadle téměř ochromen bolestí. Pak jsem začal vykašlávat krev,“ píše Reagan. Později prý své ženě řekl slavnou větu „miláčku, zapomněl jsem se skrčit“.

Trapas s princem Charlesem
Další měsíc, kdy se zotavoval ze zranění, byl jediným obdobím, po které se jeho deníky odmlčely. Prvního května už byl zpět v úřadě a přijímal návštěvu prince Charlese, při níž došlo k malému faux pas. „Je to velmi sympatický člověk. Obsluha mu přinesla čaj – ale k hrůze všech hrůz mu jej naservírovali po americku se sáčkem v šálku. Později mi došlo, že ten šálek jen držel v ruce a pak jej odložil na stolek. Princ se mi pak svěřil: Nevěděl jsem, co s tím mám dělat.“

Vtípky o Fidelovi
Reagan však při psaní neztrácel humor ani v případě tak vážných témat, jako byla studená válka nebo vztahy s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. „Zprávy tajných služeb říkají, že Castro má ze mě obavy. Já se ale obávám, že nemůžeme přijít s ničím, co by jeho obavy ospravedlnilo,“ napsal Reagan 11. února 1981.

Starosti prezidentovi dělaly události na Blízkém východě a zároveň rozpory s jeho synem. Ronovi se nelíbilo, že otec trvá na tom, aby jej hlídala tajná služba. Navíc se choval hrubě k matce. „Nepromluvím s ním, dokud se mi neomluví za to, že mi zavěsil,“ napsal prezident.

„Přišla zpráva, že Izrael bombarduje Irák – jaderný reaktor. Myslím, že se blíží Armagedon,“ píše se v poznámce ze 7. června. O osm měsíců později, před izraelskou invazí do jižního Libanonu, Reagan napsal: „Na Blízkém východě narůstají problémy... Izrael právě přišel ve světě o velkou část náklonnosti.“ Zaklení a sprostá slova ale Reagan používal, jen když byl hodně naštvaný, v denících je navíc podrobil autocenzuře. I nepříliš drsné výrazy jako „hell“ nebo „damn“ (sakra a zatracený) raději nahrazoval „h--l“ a „d---“.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat