130 let
Moulin Rouge.

Moulin Rouge. | foto: Shutterstock

Pověstný kabaret Moulin Rouge slaví 120. narozeniny

Magazín
  •   15:16
PAŘÍŽ - V pověstném pařížském kabaretu Moulin Rouge, který v těchto dnech slaví 120. výročí svého vzniku, poteče šampaňské proudem. V nastávajícím týdnu čeká návštěvníky klasický program pod názvem Pohádkový svět, při kterém si ale budou pochutnávat na speciálním pokrmu zalévaném Mumm Cordon Rouge a nádavkem dostanou bohatě ilustrovanou knihu o historii podniku.

V ceně za zvláštní večer, který vyjde na 180 eur (4600 korun) na osobu, je kromě půl lahve šampaňského speciální menu. Jako předkrm jsou kachní játra (foie gras) s fíky na zapití se sangríou, jako hlavní chod zapékaná drůbež se šampaňským a pak sýrová klasika a pro nenasytné ještě sladký zákusek s tajemným názvem "Červené potěšení".

K poslechu a tanci hraje první dvě hodiny galavečera orchestr Moulin Rouge a poté začíná Pohádkový svět, ve kterém vystupuje stovka tanečnic včetně 60 takzvaných Doriss Girls, tedy lehce obnažených dívek, původem ze všech světových končin. Jejich název pochází od německé choreografky Doris Haugové, která v 50. a 60. letech oživila kabaretní představení a se svými tanečnice sjezdila západní svět.

Dívky se oblékají do tisícovky nejrůznějších kostýmů většinou s opeřením, pajetkami a dalšími třpytivými doplňky vyrobenými v renomovaných pařížských ateliérech. Moulin Rouge spolupracuje s věhlasnou kostymérkou Mine Vergezovou, bez jejíž pomoci se údajně neobejde žádný významnější kabaret na světě.

Na každou novou revue přichází s novými kostýmy, materiály a bižutérií, jejichž nápaditost si příliš nezadá s vysokou krejčovinou. Ohled přitom musí brát nejen na vzhled, ale na rozdíl od nenáročného využití na přehlídkových molech se musí ohlížet na jejich využití v náročné choreografii a na jejich sladění se scénografií. Je její odpovědností, aby tanečnice vystupovaly zlehka a graciézně s nejlépe vybranou látkou i za náročných světelných podmínek jednotlivých show.

I během představení je v zákulisí zmobilizována armáda švadlen a asistentek, které dívky v rychlém sledu převlékají, dohlížejí na to, aby kostýmy a okrasné šperky byly stále v perfektním stavu, zajistily jejich náročnou údržbu či vyměnily poškozené kusy za nové.

V Moulin Rouge tanečnice předvádějí své umění rovněž v okázalých a dekoračně náročných kulisách vyrobených na objednávku italskými návrháři.

Na představení nechybí ani mohutné akvárium, ve kterém umělkyně předvádějí kousky, za které by se nemusely stydět ani ty nejlepší akvabely. Vše doprovází originální hudba, na které pracovalo 80 hudebníků a svým zpěvem ji doprovází 60 sboristů a sboristek.

Odpolední a večerní představení se konají v hlavním sále v dekoraci Belle Epoque o tisíci metrech čtverečních, kam se vejde 850 návštěvníků. K dispozici je ještě sál Mistinguett, který zabere jen čtvrtinu plochy, a který kromě soukromých večírků slouží k nejrůznějším akcím. Módní dům Hermes v něm představil například svou novou sérii parfémů, koná se tam pro vybrané hosty ochutnávka vín v rámci vinobraní ve čtvrti Montmartre a pořádají se tam i tiskové konference například k rallye Paříž-Dakar. K dispozici je i kinosál o 600 metrech čtverečních, ve kterém se promítají mimo jiné i záběry ze slavných revue konaných i v dávnější minulosti.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz