Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pračka za patnáct let? Bez vody

Magazín

  12:30
PRAHA - Vítězi třetího ročníku celosvětové soutěže Design Laboratory 2005, kterou pořádá společnost Electrolux pro mladé designery, se stali studenti National University v Singapuru.

Končí éra klasických praček? foto: Reprofoto

Pračka singapurských studentů nazvaná Airwash využívá negativní ionty, stlačený vzduch a deodoranty. Nepotřebuje vodu ani čisticí prostředky. Právě ekologická šetrnost a zajímavý design přesvědčily odbornou porotu, aby pračce Airwash udělila první místo. Letos se soutěže zúčastnilo více než 3000 studentů uměleckých škol z celého světa.

Jejich úkolem bylo navrhnout domácí spotřebiče pro rok 2020 v segmentech praní, vaření, chlazení, péče o podlahu a mytí nádobí. Své projekty založili studenti na vývoji budoucích potřeb spotřebitelů a na trendech, které zjišťovali v průzkumech přímo od spotřebitelů.

Soutěžní modely byly proto letos více přizpůsobeny menším bytům a byly navrženy tak, aby sloužily k co nejvíce účelům. Ve svých výzkumech dospěli studenti k poznání, že zákazník zdůrazňuje zdravé životní prostředí a vyhledává moderní výrobky, jež korespondují s jeho životním stylem.

Ve švédském Stockholmu se sešlo 12 inovativních konceptů domácích spotřebičů budoucnosti. Odborná porota posuzovala práce studentů z pěti kontinentů. Hlavními kritérii byla přizpůsobitelnost, flexibilita, udržitelnost a kompaktnost navrhovaných spotřebičů.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...