Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo otevírá Gočárovy domy

Magazín

  7:00
Zoo Praha v sobotu představí svou chloubu: zrekonstruované Gočárovy domky. Zahájí tak 80. jubilejní sezonu. Zároveň pokřtí knihu Úsměvy z historie pražské zoo a oslaví narozeniny erbovního zvířete zahrady - klisny koně Převalského. Novým logem se však vedení zahrady nepochlubí.

Gočárovy domky v pražské zoo foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Slavnost proběhne v 11:00 u Vzdělávacího centra. Kromě primátora Bohuslava Svobody, autora populárních vědeckých děl a letošního osmdesátníka Františka Janoucha a spisovatele Ondřeje Suchého promluví ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek," řekla mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Křest leguánů modravých
Hosté pak společně pokřtí pár vzácných leguánů modravých, které

Logo zoo nevybrala, osloví známé umělce

Nové logo pražská zoo o víkendu nepředstaví. Žádné z pěti návrhů, které porota doporučila do druhého kola, vedení zahrady neoslovilo. "Ani s jedním z návrhů bohužel nejsem spokojen a ztotožněn do té míry, abych jej Zoo Praha přisoudil na dalších deset nebo spíš dvacet let," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Zoo proto osloví renomované výtvarníky.

Nový návrh loga zahrada hledá neúspěšně už několik let. Původní logo výtvarníka Michala Cihláře nesmí Zoo Praha rozhodnutím soudu používat od
roku 2009. Zatím ho nahrazovala značka vytvořená Vladimírem Veselým.

pražská zoo chová jako jediná zoologická zahrada v Evropě. Kriticky ohroženého býložravého ještěra pocházejícího z oblasti karibských ostrovů získala zahrada v zimě od chovatele z Maďarska. "Z našeho pohledu se jedná o poklad srovnatelný s nálezem hrnce keltských mincí," uvedl tehdy kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Otevření zrekonstruovaných Gočárových domků, které budou sloužit jako občerstvení a galerie, je naplánováno na 13:00. V programu vystoupí herečka Zora Jandová, která je praneteří zakladatele Zoo Praha Jiřího Jandy, architekt Zdeněk Lukeš a vnučka architekta Josefa Gočára Lucie Gočárová.

Domky dříve stály na letišti ve Kbelích
Domky postavené v takzvaném národním stylu vznikly na počátku 20. let minulého století. Jejich autor se inspiroval lidovou architekturou. Domy byly vyzdobené v barvách trikolory. Původně byly tři a stály na prvním pražském letišti ve Kbelích. Sloužily jako restaurace, technická a administrativní budova. V 60. letech byly demontovány a přemístěny do areálu trojské zoologické zahrady. Na konci 70. let se dočkaly opět sestavení. V srpnu 2002 je poškodila povodeň. Rekonstrukce stála více než 42 milionů korun.

Gočárovy domky v pražské zoo před dokončením

Za oficiální den vzniku zoo se považuje 28. září roku 1931, kdy podle záznamů za slunečného počasí přišli první návštěvníci. Ve stejném roce byla postavena administrativní budova zahrady a voliéra dravců. Do zahrady přišla ten rok jako první zvíře vlčice Lotta. V tomto roce si zahrada pořídila také první koně Převalského, jejichž chov ji později proslavil po celém světě.

Zahrada, kterou čeští vlastenci chtěli zřídit už v 19. století, mohla vzniknout až za republiky díky daru pozemků od velkostatkáře Aloise Svobody. Její budování řídil od roku 1923 Jiří Janda. Až o sedm let později se mohla zoo pochlubit prvním zvířetem. Stala se jím lvice Šárka darovaná cirkusem Rebernigg. Protože zatím ale neměla vhodnou ubikaci, žila stejně jako někteří další obyvatelé zoo v trojské Jandově vile.

Autoři: , ,