30. dubna 2012 7:00, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo otevře zrekonstruovaný pavilon velkých šelem

V pražské zoologické zahradě si 30. dubna mohli novináři prohlédnout zrekonstruovaný pavilon kočkovitých šelem a plazů, který bude pro veřejnost otevřen 1. května.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražské zoologické zahradě si 30. dubna mohli novináři prohlédnout zrekonstruovaný pavilon kočkovitých šelem a plazů, který bude pro veřejnost otevřen 1. května. | foto: ČTK

PRAHA Pražská zoo v úterý otevře zrekonstruovaný pavilon velkých šelem. Modernizací prošel během zimy a návštěvníkům i zvířatům by měl poskytnout větší komfort. Vybaven bude moderními technologiemi. "Interiér oživí mnohé multimediální prvky a měl by se částečně vrátit k ideji z počátků existence pavilonu, ovšem s mnohými vylepšeními a v novém kabátě," řekl před rekonstrukcí ředitel zoo Miroslav Bobek.

Od úterý bude vstup do zahrady dražší, například dospělí zaplatí místo 150 korun 200, senioři místo symbolické koruny 150 korun. Zvýšení cen vysvětluje zahrada rostoucími náklady na provoz a také investicemi do nových staveb.

Kolik modernizace pavilonu šelem stála, se dozvědí novináři v pondělí. Zatím nejdražší stavbou bude nový sloninec. Zoo jeho otevření plánuje na příští rok, zaplatí za něj víc než 400 milionů korun.

Pavilon velkých šelem, který byl kvůli problémům s terénem budován od roku 1983 celých devět let, zaplavila při katastrofální povodni roku 2002 velká voda. Většinu koček se podařilo zachránit a do pavilonu se po rekonstrukci nastěhovaly zpět. Opravy po záplavách nabídly šelmám přírodnější podmínky v podobě kmenů ke šplhu a škrábání. Návštěvníci zase vstoupili do potemnělého lesa s jezírkem a vodopádem, z něhož vyhlížely na "palouky" s šelmami.

"Popovídat" si s tygrem

Objevila se také nová terária, například pro anakondy velké, severoamerické ještěry a želvy nebo jedovaté hady.

Během let ale interiér pavilonu zastaral. Nově naleznou milovníci velkých koček v pavilonu místo už polámaného a zaprášeného mrtvého lesa jen namalovaná a světlem naznačená exotická prostředí. "Především se však v hlavní části pavilonu otevře velký prostor s lavičkami, kde bude možné v klidu posedět a kde - jak očekáváme - najdou za špatného počasí útočiště zejména maminky s kočárky," popsal novinky Bobek na webu zahrady.

ČTĚTE TAKÉ:

Instalovaná bude v pavilonu také infrakamera, která na monitoru ukáže, jak by návštěvníka svými termoreceptory viděli třeba chřestýš nebo krajta. V jiné části pavilonu si budou moct zájemci "popovídat" s tygrem. Když zamručí správným kontaktním hlasem, dostane se jim odpovědi.

Lidovky.cz, ČTK