Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo získala jednu z nejohroženějších šelem

Magazín

  15:00
V pražské zoo se zabydluje levhart jávský, který je v současnosti jednou z nejohroženějších šelem světa. Stala se tak druhou zoologickou zahradou v Evropě, která vzácný druh chová. Cílem zoo je ohrožené levharty rozmnožovat.

Arjuna je jedním z nejvzácnějších obyvatel zoo. foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Ve volné přírodě žije poslední stovka těchto velkých koček. I v zoologických zahradách patří k velmi vzácným chovancům. V Evropě chová levharta jávského kromě Prahy pouze berlínská zoo. "Naším cílem je pochopitelně tyto krásné a ohrožené levharty rozmnožovat. Pro levharta Arjunu chceme získat partnerku přímo z Asie," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Levhart jávský je, podobně jako levhart mandžuský, perský či arabský, poddruhem levharta skvrnitého. V mnoha znacích se od něj však velmi odlišuje, a tak se část vědců přiklání k názoru kvalifikovat ho jako samostatný druh.

ČTĚTE TAKÉ:

Levhart jávský se v přírodě vyskytuje pouze na ostrově Jáva. V divočině tohoto ostrova zbývá podle některých údajů méně než 100 jedinců. Podobně jako další levharti, také levhart jávský je nesmírně přizpůsobivý a dovede přežít v otevřené křovité krajině i hustém pralese.

Zbývající lesy na Jávě zaujímají pouze plochu srovnatelnou s rozlohou Karlovarského kraje. V přírodě je tak pro levharta jávského nejvážnějším ohrožením úbytek přirozeného prostředí i přímý lov spojený s nárůstem lidské populace. Poměrně často se vyskytuje v černé formě.

Autor: