Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tygři i hroch na dosah ruky. Neobvyklý zoopark láká i na mláďata

Cestování

  7:00
Tygři sibiřští, bílí lvi a obrovský hroch. A jako bonus měsíční tygří mláďata. Nejenom o taková zvířata se na statku v Habrkovicích u Kutné hory stará jeden z bývalých českých drezérů Ivan Ringel spolu se svými syny, kteří jsou stejně jako on, krotitelé a milovníci divokých šelem.

Na začátku se v Habrkovicích narodila tři tygří mláďata foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Ringelland v Habrkovicích u Kutné Hory, jak svůj statek Ringelovi nazývají, není ani zoologickou zahradou, ani útulkem pro vysloužilá cirkusová zvířata. Je to spíše zoopark. Vidět tu můžete nejenom lvi a v přírodě již vymírající sibiřské tygry, ale také lamy, pumu, kozy a dikobrazy. Velkým zážitkem je pohled na třítunového ochočeného hrocha Davídka.

Ringelland

Na statku v Ringellandu mají otevřeno každý všední den od 10-18 hodin. O víkendech se navíc ve dvě hodiny konají představení se lvy, dikobrazy, kozami i hrochem Davídkem. Vstupné je dobrovolné.

"Davídka vychovala moje žena, vzali jsme si ho ze zoo ve Dvoře Králové. Starali se o něj a krmili ho.  Za manželkou běhal jako pejsek, byla to jeho máma," vysvětluje mírnou povahu hrocha Davídka Ivan Ringel. "Moji synové se k němu dnes ale nemohou ani přiblížit, zabil by je, i mezi velkou skupinou lidí je vycítí. Když byli malí, nebyl to problém. Ale je běžné, že dospělí samci mezi sebou v přírodě poměřují síly, ale to není vzhledem k Davídkově váze možné," dodává.

"Měl jsem číslo, kde Davídek vystupoval s tygry, to byla tehdy světová rarita. Hroch nemá v přírodě konkurenci a tygři jsou zase odvážní. Chtěl jsem to zkusit, protože zvířata na sebe byla zvyklá,“ vzpomíná Ringel na jedno ze svých představení.

Tygři sibiřští jsou v přírodě vymírajícím druhem

Opravdovým unikátem bylo ale číslo, ve kterém vystupovalo jedenáct divokých šelem. "Ve skupině bylo šest tygrů, tři lvi, levhart a jaguár. Každá z těch koček má jinou povahu. Byla to velká skupina, kterou bylo náročné vycvičit. Právě kvůli rozdílnosti povah," vzpomíná dál Ringel.

Z bezprostřední blízkosti můžete pozorovat v Ringellandu i tygry. "Jsou na návštěvníky zvyklí, přítomnosti lidí si nevšímají, cvičím s nimi. Minulý měsíc se nám narodili tři tygříci. Jsou to kluci a rostou jako z vody," vysvětluje Ringel.

I malá tygří koťata uvidíte v Habrkovicích z takové blízkosti jako málokde v Česku. Tygřici Sumbu, matku mláďat, má Ivan Ringel od kotěte a díky tomu se k tygřím mláďatům mohou návštěvníci přiblížit skoro na dosah ruky. "Za normálních okolností bychom návštěvníky k mláďatům nemohli pustit, ale Sumba je vycvičená a je na nás zvyklá. Také se stalo, že mi koťata přinesla až k mřížím, aby mi je ukázala," vypráví Ringel.

Jak vznikl Ringelland?

Když po revoluci manželé Ringelovi, kteří pracovali jako chovatelé a drezéři exotických zvířat odcházeli od státního podniku Cirkusy a varieté, dali jim na výběr. Buď si zvířata mohou koupit, nebo budou utracena. A tak Ringelovi rozšířili rodinu a stali se majiteli tygrů, lvů, dikobrazů i hrocha Davídka. O svá zvířata se bez jakýchkoli dotací starají už přes dvacet let. Jak sami říkají, protože je mají rádi.

Ringelovi se o šelmy starají přes čtyřicet let a za tu dobu odchovali několik desítek sibiřských tygrů.

S bílými lvy cvičí syn Ivana Ringela

Největších kočkovitých šelem mají v Habrkovicíh i s mláďaty devět. "Ve volné přírodě jsou tito tygři na pokraji vyhynutí, i proto bychom chtěli, aby byli chovní. Čistokrevných sibiřských tygrů je na světě už jen několik," vysvětluje bývalý drezér, který s divokými šelmami prožil celý život. "Vztah mezi divokou kočkou a člověkem musí být založen na důvěře a respektu. Já jim věřím víc než lidem," dodává.

"Snažil jsem se vždycky o kontakt se zvířaty, všechna moje čísla byla založená na důvěře. Věřím kočkám víc než lidem. Tygry i lvy jsem nosil na zádech kolem manéže, ale byla to neuvěřitelná váha. Bořil jsem se do země. Dospělý samec tygra sibiřského může mít až tři sta kilo a ještě se na vás vrtí," vzpomíná bývalý drezér.

Přefocená fotografie vystavená v Habrkovicích. Ivan Ringel jako jeden z mála drezérů strkal tygrům hlavu do tlamy

Drezéry se stali i oba jeho synové. Bílé lvy cvičí v Habrkovicích mladší syn Jan a každý víkend pořádá vystoupení i pro veřejnost. "Vystupujeme každou sobotu i neděli od dvou hodin, a kromě bílých lvů cvičíme také s kozami, dikobrazy a táta s hrochem Davídkem," doplňuje Jan Ringel.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat