Ringelland v Habrkovicích u Kutné Hory, jak svůj statek Ringelovi nazývají, není ani zoologickou zahradou, ani útulkem pro vysloužilá cirkusová zvířata. Je to spíše zoopark. Vidět tu můžete nejenom lvi a v přírodě již vymírající sibiřské tygry, ale také lamy, pumu, kozy a dikobrazy. Velkým zážitkem je pohled na třítunového ochočeného hrocha Davídka.
RingellandNa statku v Ringellandu mají otevřeno každý všední den od 10-18 hodin. O víkendech se navíc ve dvě hodiny konají představení se lvy, dikobrazy, kozami i hrochem Davídkem. Vstupné je dobrovolné. |
"Davídka vychovala moje žena, vzali jsme si ho ze zoo ve Dvoře Králové. Starali se o něj a krmili ho. Za manželkou běhal jako pejsek, byla to jeho máma," vysvětluje mírnou povahu hrocha Davídka Ivan Ringel. "Moji synové se k němu dnes ale nemohou ani přiblížit, zabil by je, i mezi velkou skupinou lidí je vycítí. Když byli malí, nebyl to problém. Ale je běžné, že dospělí samci mezi sebou v přírodě poměřují síly, ale to není vzhledem k Davídkově váze možné," dodává.
"Měl jsem číslo, kde Davídek vystupoval s tygry, to byla tehdy světová rarita. Hroch nemá v přírodě konkurenci a tygři jsou zase odvážní. Chtěl jsem to zkusit, protože zvířata na sebe byla zvyklá,“ vzpomíná Ringel na jedno ze svých představení.
Opravdovým unikátem bylo ale číslo, ve kterém vystupovalo jedenáct divokých šelem. "Ve skupině bylo šest tygrů, tři lvi, levhart a jaguár. Každá z těch koček má jinou povahu. Byla to velká skupina, kterou bylo náročné vycvičit. Právě kvůli rozdílnosti povah," vzpomíná dál Ringel.
Z bezprostřední blízkosti můžete pozorovat v Ringellandu i tygry. "Jsou na návštěvníky zvyklí, přítomnosti lidí si nevšímají, cvičím s nimi. Minulý měsíc se nám narodili tři tygříci. Jsou to kluci a rostou jako z vody," vysvětluje Ringel.
I malá tygří koťata uvidíte v Habrkovicích z takové blízkosti jako málokde v Česku. Tygřici Sumbu, matku mláďat, má Ivan Ringel od kotěte a díky tomu se k tygřím mláďatům mohou návštěvníci přiblížit skoro na dosah ruky. "Za normálních okolností bychom návštěvníky k mláďatům nemohli pustit, ale Sumba je vycvičená a je na nás zvyklá. Také se stalo, že mi koťata přinesla až k mřížím, aby mi je ukázala," vypráví Ringel.
Jak vznikl Ringelland?
Když po revoluci manželé Ringelovi, kteří pracovali jako chovatelé a drezéři exotických zvířat odcházeli od státního podniku Cirkusy a varieté, dali jim na výběr. Buď si zvířata mohou koupit, nebo budou utracena. A tak Ringelovi rozšířili rodinu a stali se majiteli tygrů, lvů, dikobrazů i hrocha Davídka. O svá zvířata se bez jakýchkoli dotací starají už přes dvacet let. Jak sami říkají, protože je mají rádi.
Ringelovi se o šelmy starají přes čtyřicet let a za tu dobu odchovali několik desítek sibiřských tygrů.
Největších kočkovitých šelem mají v Habrkovicíh i s mláďaty devět. "Ve volné přírodě jsou tito tygři na pokraji vyhynutí, i proto bychom chtěli, aby byli chovní. Čistokrevných sibiřských tygrů je na světě už jen několik," vysvětluje bývalý drezér, který s divokými šelmami prožil celý život. "Vztah mezi divokou kočkou a člověkem musí být založen na důvěře a respektu. Já jim věřím víc než lidem," dodává.
"Snažil jsem se vždycky o kontakt se zvířaty, všechna moje čísla byla založená na důvěře. Věřím kočkám víc než lidem. Tygry i lvy jsem nosil na zádech kolem manéže, ale byla to neuvěřitelná váha. Bořil jsem se do země. Dospělý samec tygra sibiřského může mít až tři sta kilo a ještě se na vás vrtí," vzpomíná bývalý drezér.
Drezéry se stali i oba jeho synové. Bílé lvy cvičí v Habrkovicích mladší syn Jan a každý víkend pořádá vystoupení i pro veřejnost. "Vystupujeme každou sobotu i neděli od dvou hodin, a kromě bílých lvů cvičíme také s kozami, dikobrazy a táta s hrochem Davídkem," doplňuje Jan Ringel.