Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
8. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo získala vzácné leguány. Má je jen šest zoologických zahrad na světě

Leguán chutný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leguán chutný. | foto: Zoo Praha: Petr Velenský

PRAHA Pražská zoologická zahrada po 13 letech čekání získala vzácné leguány chutné. Na světě je chová šest zoo, z toto tři jen po jednom exempláři. Kromě toho se chovatelé v zoo Praha dočkali i mláďat leguána kubánského.

Mezi třemi mláďaty leguánů chutných je jeden samec a dvě samice. Třináctiměsíční plazi měří mezi 70 až 75 cm a váží kolem 0,25 kg. Zatím jsou v zázemí. „Mláďata jsou zatím velmi plachá a lekavá. Nicméně už si pochutnávají na listech a květech ibišku, takže věříme, že za pár měsíců je budeme moci představit návštěvníkům,“ uvedl kurátor plazů pražské zoo Petr Velenský.

Sehnat tyto plazy nebylo snadné, zoo Praha se o to snažila 13 let. Odchovy leguánů chutných, jejichž domovinou jsou severní ostrovy Malých Antil, se v lidské péči příliš nedařilo. Každoročně se podařilo odchovat jen několik jedinců. Pražská zoo je nyní získala z Durrellovy zoologické zahrady na ostrově Jersey v Lamanšském průlivu. „Jejich příchodem se pražská zoo stala součástí chovatelské osy Jersey-Praha-Vídeň a patří mezi tři zoologické zahrady na světě s větším počtem leguánů chutných. V ostatních mají pouze jedno zvíře,“ uvedl Velenský.

Leguán chutný je na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Odhaduje se, že po příchodu Evropanů do Antil klesl počet jedinců o 70 procent a z mnohých ostrovů tento plaz zcela vymizel. Dříve byl loven, což naznačuje i jeho druhové jméno, a v současnosti jej ohrožují přeměna prostředí a nepůvodní predátoři, uvedla pražská zoo.

Chovatelé zaznamenali i další přírůstky u leguánů. Vylíhlo se 13 leguánů kubánských, kterým se v pražské zoo velmi daří. „Když sečteme všechna vylíhnutá mláďata leguánů kubánských včetně těch letošních, tak jsme na čísle 187,“ uvedl Velenský. Chov těchto leguánů začal v Praze v roce 1992, kdy do zoo přibyl leguán Pepíno se svou partnerkou. „Pepíno, který je otcem rodu, se tak dočkal celé řady potomků, vnoučat i pravnoučat. I díky němu a úspěšným odchovům vedeme od roku 1995 plemennou knihu druhu,“ sdělil dále kurátor plazů. Pepíno má hvězdu na chodníku slávy před hlavním vstupem do zoo.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...