V tuto roční dobu se ochránci setkávají s ježčími mláďaty z druhého vrhu, která nestačí včas nabrat 600 gramů, což je hmotnost potřebná k zimnímu spánku. Takoví ježci by bez lidské pomoci nepřežili, a proto pro ně Český svaz ochránců přírody (ČSOP) začal hledat dočasné náhradní domovy.
Zájemci dostanou do péče zdravého nedokrmeného ježka s instrukcemi, jak o něj pečovat. Dozví se například to, že by zvíře měli ubytovat v suché, světlé, chladnější a větratelné místnosti. Ježek potřebuje výběh a boudičku na spaní, kterou mohou pečovatelé vyrobit třeba z papírové krabice vystlané kousky novin nebo suchým listím. V ježčím jídelníčku musí převažovat masitá strava.
V manuálu najdou zájemci i kontakty na veterináře, s nimiž mohou telefonicky konzultovat své dotazy. Pro radu si mohou přijít také přímo do "ježčí poradny", která se nachází v Domě ochránců přírody v pražské Michli. Vykrmeného ježka pak vrátí na zazimování. Pokud ale mají vhodné podmínky pro jeho hibernaci, mohou jej nechat u sebe doma po celou zimu a na jaře ho pak vypustit do volné přírody.
K přezimování musí pečovatelé umístit ježka do místnosti s teplotou mezi nulou až pěti stupni. Nutné je také zateplit jeho příbytek a celou zimu mu doplňovat potravu a vodu. "Ježek se totiž může v průběhu zimování několikrát probudit, proto by měl mít k dispozici vždy čerstvou vodu a suché krmení," tvrdí Petr Stýblo z kanceláře ČSOP.
Pražští ochránci se při hledání ježčích pečovatelů inspirovali podobným modelem, který už funguje na Liberecku. Každoročně tam zachrání desítky ježků.