Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Pražští zubři poputují do polské rezervace

Magazín

  17:09
PRAHA - Pražská zoo ve čtvrtek vypraví do rezervace na jihovýchodě Polska nákladním autem tři zubry. Dvouletá zvířata se tam časem připojí se ke stádu, ve kterém žijí i další zubři pocházející z Čech.

Zubr foto: Reprofoto

Mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová řekla, že samce Prokopa a samice Princeznu a Prgu čeká 800 kilometrů dlouhá cesta do národního parku Bieszczady (Bukovské vrchy). Vyložena budou zvířata do ohrady v oblasti Bukowiec, kde budou mít k dispozici zhruba tři čtvrtě hektaru.

Zubr - příbuzný bizona

Zubr je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě. Je příbuzný s americkým bizonem.V pražské zoo nyní žije sedm zubrů, chovný samec, tři samice a mláďata.

V Zoo Praha má chov ve volné přírodě vyhubeného zubra evropského dlouhou tradici. Od roku 1954 se v ní narodilo přes 90 mláďat. Díky tomu mohla opakovaně poslat odchovaná mláďata do programů návratu do přírody. V aklimatizační ohradě parku už cestu ke svobodě našla dvě česká mláďata převezená v roce 2005, další transport se uskutečnil o rok později po úspěšném začlenění těchto dvou zvířat do volně se pohybujícího stáda. Zubři v něm žijí spolu s dalšími zhruba 150 kusy.

Loni žilo v pohoří Bukovsé vrchy něco přes 300 zubrů. Vypuštěni tam byli do přírody poprvé v 60. letech minulého století. Vrátili se tam po dvou stoletích. Jde o potomky zubra původem z Kavkazu a samic chovaných v zoologických zahradách. Jinde v Polsku, v Bělověžském národním parku na severovýchodě země, žije největší stádo zubrů ve volné přírodě na světě, čítá okolo 460 zvířat.

Vyhubeni před sto lety

Velikost stáda je důležitá kvůli dlouhodobému přežití druhu v přírodě. Naději mají jen stáda nad sto kusů, proto je zapotřebí na vhodných lokalitách stavy volně žijících zubrů doplňovat mláďaty odchovanými v zajetí.

Zubr evropský byl ve volné přírodě vyhuben zhruba před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Přežil jen díky umělému chovu v zoologických zahradách a jiných chovatelských zařízeních. Od roku 1932 existuje pro zubry mezinárodní plemenná kniha, vznikla jako první svého druhu na světě.

Evropské zahrady koordinují chov od roku 1996. První pokusy o návrat zubrů do volné přírody se uskutečnily už 50. letech minulého století. Začátkem tohoto století žilo v přírodě v místech původního výskytu už 31 stád, a to v Polsku, Bělorusku, Litvě, Ukrajině a v Rusku.

Autoři: ,