Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vzácní zubři v ohrožení. Bělorusko opět povolilo jejich odstřel

Zubr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubr | foto: Reprofoto

MINSK Běloruské úřady uvolnily zákaz odstřelu zubrů, největších volně žijících evropských přežvýkavců, kteří byli na kontinentě v minulých staletích téměř vyhubeni.

Stádo bělověžských zubrů, kteří z polsko-běloruského pomezí po válce téměř zmizeli, dnes podle dostupných informací čítá kolem 300 kusů. Jejich počet podle expertů již přesahuje možnosti pralesa a musí být regulován.

Místem největšího rozšíření těchto mohutných zvířat je dnes Bělověžský prales, který leží po obou stranách hranice Polska a Běloruska.

ČTĚTE TAKÉ:

Běloruská vláda nyní podle místních médií dál rozšířila povolení pro odstřel těchto zvířat. Ze zákazu byla vyjmuta zvířata, která se chovají ve stádu agresivně či útočí proti lidem, případně která se v zimě přibližují k lidským obydlím. Povolen je i odstřel zubřích mláďat, a to v období od října do listopadu, či samců, které stádo vypudilo.

V Bělorusku oficiálně stále platí zákaz lovu zubrů, ročně údajně úřady vydají maximálně 50 povolení. Do nynějška ale byly ze zákazu vyjmuty jen staré a nemocné kusy.

Nové regule kritizují běloruští zoologové, kteří varují, že rozšíření možnosti odstřelu může být snadno zneužito. Argumentují tím, že agresivita, kterou ve stádu tradičně projevují dominantní samci, je běžnou součásti sociálního uspořádání zubřích stád a nelze ji označovat za důvod odstřelu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!