Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V ralských lesích už brzy potkáte zubry

Zubr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubr | foto: Reprofoto

RALSKO Do volné přírody v bývalém vojenském prostoru Ralsko na přelomu března a dubna se vrátí zubři evropští. Chovné stádo, které bylo na sever Čech přivezeno z Polska už před více než jedním rokem, by mělo v budoucnu čítat i několik desítek kusů.

Dosud jsou zubři v ohradě. V krátké době ale budou vypuštěni do volné přírody v oboře Židlov, řekl Jiří Janota, ředitel Vojenských lesů a statků, pod které obora spadá. Přesný termín by měl být znám během následujícího týdne.

"Jakmile se zazelená tráva, tak je pouštíme," uvedl Janota a doplnil, že se vše podle podmínek ještě může i mírně oddálit. Pak bude záležet už jen na zvířatech, za jako dlouho malou část obory, v níž jsou nyní, opustí. Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru patří mezi největší v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtveřici samic si Vojenské lesy a statky objednaly v Bělověžském národním parku, býk pochází z Kampinoského národního parku. "Počítáme s vytvořením chovného stáda o přibližně třiceti kusech," řekl už dříve Janota.

Zvířatům se na severu Čech daří. Podle Miloslava Zikmunda, odborníka obory Židlov, se totiž během loňského roku narodila tři mláďata. Obora má rozlohu 3780 hektarů. Vojenské lesy v ní chovají jeleny a muflony.

Zubr v přírodě vyhynul

Zubr evropský je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě. Ve volné přírodě byl vyhuben zhruba před sto lety, a to kvůli rozsáhlému kácení lesů.

Přežil jen díky umělému chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních. V tuzemsku je chová například pražská zoo, která loni tři mladé zubry - samce a dvě samice, nechala převézt do polského národního parku Bieszczady.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Největší populace zubrů evropských dnes žije v Bělověžském národním parku na hranicích Polska a Běloruska. Okolí Ralska je jedním z míst, kde zubři v minulosti žili.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?