3. června 2009 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před 12 lety ukradl antický kámen, teď ho vrátil

Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem. | foto: Lidové noviny

JERUZALÉM Trýznivé výčitky svědomí nakonec přiměly jistého Američana z New Yorku, aby vrátil do Izraele antický kámen, který před 12 lety ukradl na místě archeologických vykopávek v jeruzalémském Starém městě.

Izraelský Úřad pro památky dnes potvrdil, že fragment mramorového sloupu z 9. století vážící 21 kilogramů zmizel z příslušného archeologického naleziště v roce 1997.

A v těchto dnech se tento poněkud neobvyklý "suvenýr" podle památkového úřadu vrátil v obyčejném balíku odeslaném z New Yorku. Byl k němu přiložen dopis od "zloděje", který v něm tvrdí, že kámen dostal během návštěvy v Izraeli od turistického průvodce.

"Až později jsem si uvědomil, že ho pravděpodobně odnesl z vykopávek bez povolení," napsal. "Po celých těch minulých 12 let mi ten kámen připomínal nejen modlitby v Jeruzalémě, ale i chybu, které jsem se dopustil, když jsem kámen odvezl z místa, kam patří - z Izraele. Prosím vás o odpuštění," dodal.

Ještě před doručením balíku dostal Úřad pro památky elektronickou zprávu od nejmenovaného newyorského kněze. Ten žádal o odpuštění pro jednoho ze svých farníků, který se mu svěřil s krádeží kamene.

"Od té doby ho mučí svědomí. Rád bych vrátil kámen do Izraele a doufám, že mu jeho zločin odpustíte," přimlouval se kněz.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz