Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před 12 lety ukradl antický kámen, teď ho vrátil

Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbytky opevnění. Archeologové zkoumají místo nálezu v jeruzalémském Starém městě, kde byly odkryty zbytky zdi pocházející z 1. století před naším letopočtem. | foto: Lidové noviny

JERUZALÉM Trýznivé výčitky svědomí nakonec přiměly jistého Američana z New Yorku, aby vrátil do Izraele antický kámen, který před 12 lety ukradl na místě archeologických vykopávek v jeruzalémském Starém městě.

Izraelský Úřad pro památky dnes potvrdil, že fragment mramorového sloupu z 9. století vážící 21 kilogramů zmizel z příslušného archeologického naleziště v roce 1997.

A v těchto dnech se tento poněkud neobvyklý "suvenýr" podle památkového úřadu vrátil v obyčejném balíku odeslaném z New Yorku. Byl k němu přiložen dopis od "zloděje", který v něm tvrdí, že kámen dostal během návštěvy v Izraeli od turistického průvodce.

"Až později jsem si uvědomil, že ho pravděpodobně odnesl z vykopávek bez povolení," napsal. "Po celých těch minulých 12 let mi ten kámen připomínal nejen modlitby v Jeruzalémě, ale i chybu, které jsem se dopustil, když jsem kámen odvezl z místa, kam patří - z Izraele. Prosím vás o odpuštění," dodal.

Ještě před doručením balíku dostal Úřad pro památky elektronickou zprávu od nejmenovaného newyorského kněze. Ten žádal o odpuštění pro jednoho ze svých farníků, který se mu svěřil s krádeží kamene.

"Od té doby ho mučí svědomí. Rád bych vrátil kámen do Izraele a doufám, že mu jeho zločin odpustíte," přimlouval se kněz.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...