Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Učitelka z Británie se stala nejmladší ženou, která překonala Atlantik na veslici. Při plavbě snědla 40 kg čokolády

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Radek Šolc, HedvabnaStezka.cz

Jednadvacetiletá Britka Jasmine Harrisonová na své veslici přeplula za necelých 71 dní Atlantik a stala se nejmladší ženou v historii, které se něco takového povedlo. Cestu zdolala i navzdory řadě obtíží. Živila se jen sušenkami a čokoládou. Svým úspěchem přispěla i na charitu.

70 dní, 3 hodiny a 48 minut. Tak dlouho trvala, jak uvádí britský server The Guardian, nové „námořní“ hrdince Jasmine Harrisonové cesta přes Atlantik, kterou podnikla na své veslice s názvem Argo. Jednadvacetiletá učitelka a barmanka pocházející z Thirsku v North Yorkshire ve Velké Británii se na svou plavbu vydala v prosinci a jako startovací místo vybrala La Gomeru, nejmenší ostrov Kanárských ostrovů. 


Po pořádné porci takřka pěti tisíc kilometrů (přesně 4 828 km) na vodě mohla v únoru konečně vyhlížet pevninu. Pomyslný cíl protla na karibském ostrově Antiqua, kde se dočkala spousty ovací přes facebook, který závěr její plavby přenášel.

Díky svému věku se po zdolání náročné cesty stala nejmladší ženou, jež takovou plavbu na veslici úspěšně podnikla zcela sama. Prvenství do té doby držela Američanka Katize Spotz. Ta si podobnou trasu projela v roce 2010 ve věku dvaadvaceti let. 

Převržená loď i zraněný loket. Harrisonová to přesto zvládla

Po dojezdu Harrisonová přiznala, že cesta nebyla vůbec jednoduchá a bude na ni mít jak dobré, tak špatné vzpomínky. Během plavby ji překvapilo třeba špatné počasí, při nárazu do vysoké vlny se jí dokonce převrhla loď. Ona sama si navíc zranila loket. I takové trable ale ustála a teď se může radovat z toho, že si splnila velký sen.

„Jsem ráda, že jsem na chvíli utekla z normálního života. Není nic takového jako tohle. Utečete doslova od všeho – od špatných zpráv i sociálních médií. Dělala jsem to, co jsem chtěla,“ citoval její slova The Guardian


Povětšinou se ale snažila udržovat pravidelnost – dvě hodiny spát a dvě veslovat. Prozradila také, co dalšího na cestě zažila. Viděla spoustu velryb, delfínů a jiných mořských živočichů. Dle jejích slov ji jedna ryba dokonce několik dní doprovázela a plavala s lodí.

„Byla jsem v jejich prostředí. A proto se člověk musí chovat hezky. Miluji zvířata, bylo to úžasné,“ přiznala. Vodní svět byl de facto to jediné, s čím měla kontakt. Zároveň ale využívala satelitní telefon, pomocí něhož udržovala kontakt s rodinou a blízkými.

Na co se po konci plavby nejvíc těšila? Překvapivě na jídlo. V průběhu cesty totiž jedla pouze sušenky a čokoládu. „Snědla jsem asi 40 kg čokolády,“ prozradila se smíchem. 

A radovat se mohla i z faktu, že díky své cestě získala 10 tisíc liber na charitu. Ty hodlá věnovat nadaci Blue Marine Foundation, která se zaměřuje například na nadměrný rybolov nebo na pomoc lidem zasaženým přírodními katastrofami. Plavba pro ni ale měla i další rozměr.

„Chci inspirovat mladé lidi, aby udělali něco, co změní svět. Nebo aby alespoň vystoupili ze své komfortní zóny,“ přála si. Sama může posloužit jako ten nejlepší příklad. Kdysi si řekla, že chce plavbu uskutečnit, a to také udělala.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...