Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Profesor analyzoval svou DNA a zjistil, že může umřít na infarkt

geny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy geny - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Kalifornský vysokoškolský profesor rozklíčoval svou vlastní DNA a nechal ji analyzovat. Zjistil, že mu hrozí, že padne k zemi mrtvý při náhlém srdečním infarktu, nemluvě o vysokém riziku rakoviny prostaty.

Tato analýza, kterou dnes zveřejnil lékařský časopis The Lancet, dokazuje, jaké problémy hrozí lékařům, pacientům i zdravotnímu systému v době, kdy se podobné mapování DNA stává běžnějším a lidé chtějí - anebo raději nechtějí - zjistit vlastní zdravotní rizika.

Pokud jde o jeho vlastní výsledky, označil je profesor bioinženýrství na Stanfordově univerzitě Stephen Quake za "zajímavé". "Byl jsem zvědavý, co se tam ukáže," uvedl Quake v prohlášení. "Ale je důležité uznat, že ne každý bude chtít znát důvěrné podrobnosti o svém genomu a je dost možné, že tahle skupina bude většinová. Je tu mnoho otázek v oblasti etiky, výchovy a politiky, které je třeba zodpovědět," dodal.

Tým Stanfordovy univerzity vytvořil počítačový algoritmus, aby propojil Quakeova známá a genetická zdravotní rizika. Například coby čtyřicetiletý běloch mužského pohlaví měl Quake celoživotně šestnáctiprocentní šanci, že se u něj vyvine rakovina prostaty. Ovšem po zapracování jeho genů se toto riziko zvýšilo na 23 procent. Naopak riziko Alzheimerovy choroby se po "připočtení" jeho genů snížilo z devíti procent pro bělochy jeho věku na 1,4 procenta.

Zmapovat Quakeův genom stálo 50.000 dolarů (asi 960.000 korun), ale tato cena postupně klesá. Nejnovější přístroje od společností, jako je Illumina and Life Technologies dokážou zmapovat celou DNA už za 5000 dolarů.

"Genom za 1000 dolarů (necelých 20.000 korun) se rychle blíží," říká kardiolog Euan Ashley, který vedl tým analyzující Quakeův genom. Stejně tak se zkracuje čas potřebný na jeho analýzu, kterou nakonec zvládne počítačový algoritmus, předpovídá.

"Myslím, že se to dostane do fáze, kdy tohle bude možné pro běžného člověka," dodal Ashley v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Myslíme si, že genetická informace bude levná a že to přijde rychle. A analýzu bude možné kdykoli provést kliknutím myši." Hank Greely, který na Stanfordově univerzitě vede středisko pro právo a biologické vědy, poukazuje na velký problém, jenž čeká na lékaře a jejich pacienty: Jak moc bude kdo chtít vědět? "Na pacienty, lékaře a genetiky se valí cunami genetických údajů. Zkušenost s genomem Steva Quakea ukazuje, že bychom měli začít přemýšlet - tvrdě a brzy - o tom, jak se s takovými informacemi můžeme vyrovnat," uvedl v prohlášení.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!