Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok 2005 - o vteřinu delší

Magazín

  9:52
WASHINGTON - Letošní rok se sice pomalu chýlí ke konci, ale skončí přece jen o něco později, než se původně předpokládalo. Ti, kterým se rok 2005 vydařil, si ho budou moci užít o celou jednu vteřinu déle.

Letos se ke světovému času přidá jedna vteřina. foto: Reprofoto

Letošní smolaři se zkrátka musí smířit s tím, že se jim neúspěšné období ještě o vteřinu protáhne.

Mezinárodní služba pro zemskou rotaci a referenční systémy, která dohlíží na dodržování časových standardů na naší planetě, totiž rozhodla, že letošek oficiálně prodlouží o takzvanou přestupnou vteřinu. „Nastavena“ bude poslední minuta před půlnocí londýnského času, která se tak bude skládat z 61 vteřin.

Na atomových digitálních hodinách se objeví neobvyklý údaj 23:59:60, a pak teprve naskočí samé nuly.

Díky rozdělení světa na různá časová pásma nastane v Česku tato situace až 1. ledna v 00:59, takže vteřinu k dobru vlastně získá rok 2006.

Jak vtipně podotýká agentura AFP, patříme tak mezi šťastlivce, kterým se prodlouží den, kdy se nepracuje, a ne obyčejný „pracovní“ silvestr.

K přidání přestupné vteřiny došlo poprvé v roce 1972 a v následujících letech se postupně přičetlo dalších jedenadvacet vteřin. Zatím naposledy se prodlužovalo v roce 1999.

Proč potřebujeme přestupnou vteřinu?
Mezinárodním standardem pro uvádění časových údajů je takzvaný univerzální neboli světový čas (UTC - Universal Time Coordinated). Pro UTC se někdy neformálně používá i zastaralé označení GMT (Greenwich Meridian Time). GMT se odvozovalo podle slunečního času v anglickém Greenwichi (tedy čas 00:00 byla greenwichská půlnoc).

Výpočet UTC má na starosti Mezinárodní úřad pro váhy a míry. Univerzální čas se měří pomocí atomových hodin. Těch existuje přes dvě stě a jsou rozmístěny ve více než třiceti zemích světa.

Pro časové údaje s přesností menší než jedna vteřina lze použít buď UTC, nebo UT1. UT1 je odvozen z rotace Země a jeho výpočet provádí Mezinárodní služba pro zemskou rotaci.
Zatímco moderní atomové hodiny, které určují UTC, měří čas s vysokou přesností, rotace Země je nepravidelná. Z toho vyplývá, že mezi univerzálním časem a UT1 může vzniknout rozdíl.

Proto byla uzavřena mezinárodní dohoda o vyrovnávání tohoto rozdílu. Stanoví, že pokud se UTC a UT1 liší o více než 0.9 vteřiny, musí být UTC upraven o jednu vteřinu, aby byly oba časy opět ve shodě. Přestupné vteřiny se mají přidávat buď poslední den v prosinci, nebo poslední den v červnu.

Nepravidelnost zemské rotace je způsobena řadou různých faktorů, například přílivem a odlivem vod v oceánech. Přestupná vteřina by se teoreticky některý rok mohla i odečíst, doposud však ještě taková „minusová“ sekunda použita nebyla. Svědčí to o tom, že zemská rotace se kvůli slapovým jevům stále nepatrně zpomaluje.
Autoři:
Témata: AFP, Česko, Země

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat