Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rostliny budou mít svoji Noemovu archu

Magazín

  14:15
OSLO - Případným katastrofám či jaderné válce, jež by zničily veškěré zdroje potravin, chtějí zabránit Norové. Uvnitř hory na svých arktických ostrovech Špicberky vytvoří banku semen všech známých druhů světových zemědělských plodin. Píší o tom internetové stránky BBC.

pšenice

"V jeskyni mají být umístěny vzorky veškerého materiálu, který je v současné době sbírán po celém světě," sdělil spoluautor projektu Geoff Hawtin. Podle něj je dnes ve světě asi 1400 bank obsahujících vzorky semen zemědělských plodin, velká část z nich je ale umístěna v zemích, které jsou buď politicky nestabilní, nebo jsou ohrožovány přírodními pohromami.

"My se tady snažíme vytvořit zálohu, aby vzorky materiálů v těchto bankách zůstaly uchovány v genetické bance na Špicberkách," dodal.

Norská vláda hodlá s budováním jeskyně začít příští rok, kdy zahájí vrty v pískovcové hoře na sněhem a ledem pokrytých Špicberkách, které jsou součástí souostroví Svalbard a nacházejí se asi 966 kilometrů od severního pólu.

Věčně zmrzlá půda by měla zajistit v jeskyni stálou teplotu pod bodem mrazu, navíc budou semena chráněna metr silnými zdmi z železobetonu a dveřmi odolnými proti výbuchu.
Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...