Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rostliny budou mít svoji Noemovu archu

OSLO Případným katastrofám či jaderné válce, jež by zničily veškěré zdroje potravin, chtějí zabránit Norové. Uvnitř hory na svých arktických ostrovech Špicberky vytvoří banku semen všech známých druhů světových zemědělských plodin. Píší o tom internetové stránky BBC.

"V jeskyni mají být umístěny vzorky veškerého materiálu, který je v současné době sbírán po celém světě," sdělil spoluautor projektu Geoff Hawtin. Podle něj je dnes ve světě asi 1400 bank obsahujících vzorky semen zemědělských plodin, velká část z nich je ale umístěna v zemích, které jsou buď politicky nestabilní, nebo jsou ohrožovány přírodními pohromami.

"My se tady snažíme vytvořit zálohu, aby vzorky materiálů v těchto bankách zůstaly uchovány v genetické bance na Špicberkách," dodal.

Norská vláda hodlá s budováním jeskyně začít příští rok, kdy zahájí vrty v pískovcové hoře na sněhem a ledem pokrytých Špicberkách, které jsou součástí souostroví Svalbard a nacházejí se asi 966 kilometrů od severního pólu.

Věčně zmrzlá půda by měla zajistit v jeskyni stálou teplotu pod bodem mrazu, navíc budou semena chráněna metr silnými zdmi z železobetonu a dveřmi odolnými proti výbuchu.
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?