Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Badatelé doufají, že na hoře Ararat našli zbytky Noemovy archy

Věda

  16:33
HONKONG - Skupina čínských a tureckých evangelických badatelů se domnívá, že na turecké hoře Ararat objevila zbytky biblické Noemovy archy. Její zástupci to dnes řekli novinářům v Hongkongu.

Hora Ararat a záhadný útvar připomínající Noemovu archu. Badatelé nyní přišli s tím, že našli její zbytky. foto: wikipedia

"Nejsme si jisti na sto procent, že je to archa, ale na 99,9 procenta ano," citovala agentura AFP hongkongského režiséra dokumentárních filmů Yeung Wing-cheunga, jednoho z patnácti členů skupiny.

Údajné zbytky bájné archy byly objeveny ve výšce asi 4000 metrů. Je to dřevěná struktura pocházející podle výsledků analýzy radioaktivního uhlíku C 14 z doby před 4800 lety. Struktura je prý rozdělena na několik oddělení, ve kterých mohla být zvířata.

Režisér řekl, že turecké místní orgány budou chtít prostřednictvím vlády požádat Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), aby dané oblasti v zájmu její ochrany během celé doby vykopávek udělila status světového dědictví.

Podle bible přikázal Bůh před spuštěním potopy hříšného světa spravedlivému Noemovi, aby postavil archu a v ní vedle své rodiny shromáždil exempláře všech zvířecích druhů. Po opadnutí vod archa spočinula na hoře, údajně Araratu. Tam po jejích zbytcích bezvýsledně pátralo už množství expedic.

Autoři: ,
Témata: Ararat, Noe, Hongkong, AFP, OSN, UNESCO

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!