Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rumunsko nechá vojákyním vyrobit neprůstřelné vesty. Mužské jim nesedí

Vojáci si kupují vesty v army shopech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci si kupují vesty v army shopech. | foto: RICHARD CORTÉS

BUKUREŠŤ Rumunský výzkumný ústav vyvíjí neprůstřelnou vestu speciálně tvarovanou pro ženy, jejichž počet v řadách rumunské armády roste. Ačkoli neprůstřelné vesty pro vojákyně si už obstarala americká armáda, ve světě nejsou běžné, a to vedlo rumunskou vládu ke spuštění projektu, poznamenala agentura AP.

Poručík Claudiu Lazaroaie, který celý projekt ve vědeckém a výzkumném středisku pro obranu a ekologii vede, očekává zahájení výroby na začátku příštího roku. Vyrobeno by mělo být několik tisíc vest ve třech velikostech. Uznávané středisko, založené v roce 1924, obstarává výzkum obranných technologií a vybavení.

Zatím jsou Rumunky nuceny nosit mužské vesty v menších velikostech, ačkoli ženská fyziognomie je odlišná. Pro mnoho žen v uniformě to znamená, že vesta je jim na některých místech těsná, na jiných volná, je nepohodlná a zároveň poskytuje menší ochranu.

Užší ramena, kratší trup,...

„I když ženy a muži mají stejný obvod, tak tvary jejich těla jsou odlišné,“ připomněla Claudia Niculesková z výzkumného ústavu textilního a kožedělného průmyslu, který se na projektu podílí.

Americká armáda od roku 2013 poskytuje svým vojákyním vestu, která je střižena s užšími rameny, aby bylo míření snadnější, a také je uzpůsobena ženské hrudi a kratšímu trupu. Je přitom v širším rozsahu seřiditelná v oblasti pasu a boků a má také uzpůsobený ochranný límec.

Server armadninoviny.cz před třemi lety, kdy Američané začínali s testováním „ženských“ vest, upozornil, že v české armádě slouží ze 14 procent ženy, což je stejná hodnota jako v armádě americké.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...