Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumunsko nechá vojákyním vyrobit neprůstřelné vesty. Mužské jim nesedí

Magazín

  6:55
BUKUREŠŤ - Rumunský výzkumný ústav vyvíjí neprůstřelnou vestu speciálně tvarovanou pro ženy, jejichž počet v řadách rumunské armády roste. Ačkoli neprůstřelné vesty pro vojákyně si už obstarala americká armáda, ve světě nejsou běžné, a to vedlo rumunskou vládu ke spuštění projektu, poznamenala agentura AP.

Vojáci si kupují vesty v army shopech. foto: RICHARD CORTÉS

Poručík Claudiu Lazaroaie, který celý projekt ve vědeckém a výzkumném středisku pro obranu a ekologii vede, očekává zahájení výroby na začátku příštího roku. Vyrobeno by mělo být několik tisíc vest ve třech velikostech. Uznávané středisko, založené v roce 1924, obstarává výzkum obranných technologií a vybavení.

Zatím jsou Rumunky nuceny nosit mužské vesty v menších velikostech, ačkoli ženská fyziognomie je odlišná. Pro mnoho žen v uniformě to znamená, že vesta je jim na některých místech těsná, na jiných volná, je nepohodlná a zároveň poskytuje menší ochranu.

Užší ramena, kratší trup,...

„I když ženy a muži mají stejný obvod, tak tvary jejich těla jsou odlišné,“ připomněla Claudia Niculesková z výzkumného ústavu textilního a kožedělného průmyslu, který se na projektu podílí.

Americká armáda od roku 2013 poskytuje svým vojákyním vestu, která je střižena s užšími rameny, aby bylo míření snadnější, a také je uzpůsobena ženské hrudi a kratšímu trupu. Je přitom v širším rozsahu seřiditelná v oblasti pasu a boků a má také uzpůsobený ochranný límec.

Server armadninoviny.cz před třemi lety, kdy Američané začínali s testováním „ženských“ vest, upozornil, že v české armádě slouží ze 14 procent ženy, což je stejná hodnota jako v armádě americké.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!