Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ruská senzace: Ponorky možná našly státní poklad 'Kolčakovo zlato'

Jezero Bajkal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Bajkal | foto: Reprofoto

MOSKVA Rusko má novou senzaci. Výzkumné ponorky Mir, proslulé umístěním ruské vlajky na mořské dno pod severním pólem před dvěma lety, našly na dně jezera Bajkal trosky vagónů, které patrně pocházejí z dob občanské války po bolševické revoluci z roku 1917. Okamžitě se vynořily spekulace, že v troskách by se mohlo nacházet i "Kolčakovo zlato", tedy část ruského státního pokladu, kterého se podle mýtů při své sibiřské anabázi prý zmocnili českoslovenští legionáři.

"Našla se nová stopa po 'Kolčakově zlatu'?" láme si hlavu nad dosud nejasným objevem list Izvestija v dnešním vydání. Připomíná, že carského zlata, evakuovaného za dob první světové války do Kazaně v ruském týlu, se v srpnu 1918 zmocnili bělogvardějci pod velením admirála Alexandra Kolčaka. Při ústupu před bolševiky na východ si zlato vzali sebou. "Ale u Irkutsku jej zabavili vojáci československého sboru, kteří pak část drahocenného nákladu předali bolševikům za právo evakuovat se z Ruska", tvrdí deník.

Větší část zlatého pokladu se podle listu vrátila do státní pokladny, "ale 180 tun zmizelo a dodnes se nenašlo", dodává deník.

Naděje na nález "Kolčakova zlata" přiživují Izvestija i svědectvími
místních obyvatel, podle nichž na dně Bajkalu leží celý vlak. Každopádně při posunování na nádražích na jižním břehu jezera se do vody zřítilo několik vagonů a na dně také leží velký parník Bajkal,

Bajkal

Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero na naší planetě, jeho věk se uvádí 25 milionů let. Pokrývá rozlohu 31.492 čtverečních kilometrů. Vlévá se do něho 365 velkých i malých řek a vytéká pouze jedna - Angara. Žije v něm více než 2600 živočišných a rostlinných druhů, přičemž 70 procent z nich se vyskytuje právě jen v Bajkalu. V roce 1996 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

který na jedné ze svých tří palub přepravoval 27 vagonů.

Mýtus, že ruské zlato si odvezli čs. legionáři ze Sibiře a že tento poklad prý přispěl i k prosperitě meziválečné republiky, žije v Rusku dodnes, ačkoliv již v roce 1925 tyto fámy vyvracel tehdejší šéf čs. diplomacie Edvard Beneš.

V podrobné odpovědi na interpelaci, inspirovanou články v rakouském a britském tisku, vylíčil peripetie okolo osudů ruského zlata a zdůraznil, že veškeré zlato - až na 13 bedniček ukradených ještě ruské stráži - bylo předáno irkutskému sovětu při odchodu posledního čs. vojenského vlaku z Irkutska, jak svědčí i předávací protokoly.

"Ztráty mincí a vůbec zlata z bedniček při překládání zjištěna nebyla...," uvedl ministr Beneš s tím, že všechny vagony s celkem 5143 bedničkami a 1678 pytlíky se zlatem "byly shledány v pořádku". Ochranu pak přejala 7. rota irkutského sovětského strážního pluku a současně odešla od vagonů se zlatem poslední čs. stráž z 2. kulometné roty 10. pluku. Poslední čs. vlak odjel za stanice Irkutsk týž den o 19. hodině.

I Izvestija ve svém článku připouštějí, že "podle kompetentních historiků 'Kolčakovo zlato' se v Bajkalu vůbec nenachází". Ale záhada dál žije svým životem.

Velkofilm Admirál oživuje legendu
K oživení mýtu nedávno přispěl i ruský velkofilm Admirál, ve kterém
několikrát zazní i čeština. Část děje, která se odehrává na Sibiři v období kolem roku 1919, se totiž váže i k působení legionářů, kteří měli chránit vlak s admirálem a nákladem zlata z carských bank.  Podle spekulací Češi admirála podvedli a zlatý poklad prý skončil v tehdejší Legiobance.

Záhady Bajkalu, schraňujícím podle odhadů pětinu světových zásob sladké vody, se od loňského léta snaží prozkoumat vědecká expedice s malými ponorkami schopnými ponorů do mimořádných hloubek.

Vladimir Putin nastupuje do ponorky

Minulý měsíc se na palubě jedné z miniponorek ponořil do vod jezera i ruský premiér Vladimir Putin. Sestup do hloubky 1400 metrů pod hladinu nejhlubšího jezera na světě byl dalším kouskem, který má přispět k Putinově pečlivě budované image odvážného a zdatného dobrodruha; některá ruská média jej už považovala za start Putinovy kampaně před dalšími prezidentskými volbami.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...