Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko bojuje s alkoholem a chuligánstvím v letadlech

Magazín

  7:00
MOSKVA - Muž se zrudlou tváří řve a vláčí za vlasy stevarda. Pak se otočí k cestujícímu, který se snaží zasáhnout, a prudkým úderem mu přerazí nos. Tato scéna, která byla zachycena na mobil, se odehrála 11. ledna na palubě letadla společnosti Kogalymavia směřujícího z Moskvy do Hurgady v Egyptě. Jde o jeden z posledních incidentů vyvolaných alkoholem, které přiměly ruskou vládu, aby přislíbila opatření proti agresivnímu chování některých cestujících v letadlech píše agentura AFP.

Tryskáč (ilustrační) foto: Shutterstock

Pro mnohé ruské pasažéry je otevření lahvinky zakoupené v duty-free obchodu, jakmile letadlo vzlétne, téměř rituálem. Tento zvyk je noční můrou pro posádky zahraničních, ale i ruských leteckých společností. Když se totiž posádka pokouší opilé cestující zklidnit, setkává se často s mimořádnou agresivitou.

"V poslední době jsou případy, kdy se v letadle či na letišti chovají opilí cestující agresivně, stále častější," prohlásil mluvčí ruské vyšetřovací komise Vladimir Markin.

Generální ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljov na Twitteru informoval, že společnost již sestavila "černou" listinu, na níž jsou jména více než 1800 lidí.

"Jsem přesvědčen, že černé seznamy, k nimž budou mít přístup všechny letecké společnosti v Rusku, a vysoké pokuty jsou dobrým řešením," napsal.

Posádka je proti opilcům bezbranná

Dnes totiž posádka letadla nemůže cestujícím v pití alkoholických nápojů zabránit, řekl novinářům poslanec Igor Barinov. Vylíčil, jak sám musel letos v lednu použít síly proti opilému muži, který zaútočil na stevarda a snažil se proniknout do pilotní kabiny letadla směřujícího do Německa. "Jsem hluboce přesvědčen, že by takové akty, které na zemi obvykle bývají postihovány správními sankcemi, měly být ve vzduchu považovány za trestnou činnost," prohlásil.

Vyšetřovací výbor pohrozil muži nafilmovanému při letu z Moskvy do Hurgady, který je od té doby nezvěstný, že ho obviní z pokusu o únos letadla, a doporučil mu, aby se raději sám dostavil na příslušné úřady.

Pachatelé podobných výtržností v letadle bývají většinou potrestáni jen velmi mírně.

Ilustrační foto

Letos 3. února musela letadlo společnosti UTair na trase z Moskvy do Thajska nouzově přistát v Uzbekistánu, když jeden cestující na svatební cestě rozpoutal rvačku a zranil několik osob. Uzbecké úřady mu podle agentury Interfax vyměřily pokutu ve výši v přepočtu asi 3700 Kč a vypověděly ho do Ruska. Zde ho vyslechne policie.

"Musíme zavést trestní odpovědnost za chuligánství v dopravě," prohlásil poslanec Pavel Kračenikov pro agenturu ITAR-TASS. "Nesmí zde platit žádná polehčující okolnost, jako že si vypil o trošku víc nebo že mu výška zamotala hlavu," dodal.

Snahy změnit daný stav však dosud ztroskotávaly. V listopadu se návrh ministerstva dopravy zakázat cestujícím brát si s sebou na palubu letadla alkohol zakoupený v duty-free obchodech setkal s odporem leteckého sektoru a poslanců.

"Jsme proti zákazu, ten problém nevyřeší. Incidenty nevyvolávají jen opilci," napsal na Twitteru ředitel Aeroflotu. Podle průzkumu internetového serveru Life News si jen 21 procent Rusů myslí, že je třeba alkohol při letu zakázat.

Alkohol je v Rusku morovou ranou, která má podle oficiálních údajů na svědomí smrt půl milionu lidí ročně.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat