Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko bojuje s alkoholem a chuligánstvím v letadlech

Magazín

  7:00
MOSKVA - Muž se zrudlou tváří řve a vláčí za vlasy stevarda. Pak se otočí k cestujícímu, který se snaží zasáhnout, a prudkým úderem mu přerazí nos. Tato scéna, která byla zachycena na mobil, se odehrála 11. ledna na palubě letadla společnosti Kogalymavia směřujícího z Moskvy do Hurgady v Egyptě. Jde o jeden z posledních incidentů vyvolaných alkoholem, které přiměly ruskou vládu, aby přislíbila opatření proti agresivnímu chování některých cestujících v letadlech píše agentura AFP.

Tryskáč (ilustrační) foto: Shutterstock

Pro mnohé ruské pasažéry je otevření lahvinky zakoupené v duty-free obchodu, jakmile letadlo vzlétne, téměř rituálem. Tento zvyk je noční můrou pro posádky zahraničních, ale i ruských leteckých společností. Když se totiž posádka pokouší opilé cestující zklidnit, setkává se často s mimořádnou agresivitou.

"V poslední době jsou případy, kdy se v letadle či na letišti chovají opilí cestující agresivně, stále častější," prohlásil mluvčí ruské vyšetřovací komise Vladimir Markin.

Generální ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljov na Twitteru informoval, že společnost již sestavila "černou" listinu, na níž jsou jména více než 1800 lidí.

"Jsem přesvědčen, že černé seznamy, k nimž budou mít přístup všechny letecké společnosti v Rusku, a vysoké pokuty jsou dobrým řešením," napsal.

Posádka je proti opilcům bezbranná

Dnes totiž posádka letadla nemůže cestujícím v pití alkoholických nápojů zabránit, řekl novinářům poslanec Igor Barinov. Vylíčil, jak sám musel letos v lednu použít síly proti opilému muži, který zaútočil na stevarda a snažil se proniknout do pilotní kabiny letadla směřujícího do Německa. "Jsem hluboce přesvědčen, že by takové akty, které na zemi obvykle bývají postihovány správními sankcemi, měly být ve vzduchu považovány za trestnou činnost," prohlásil.

Vyšetřovací výbor pohrozil muži nafilmovanému při letu z Moskvy do Hurgady, který je od té doby nezvěstný, že ho obviní z pokusu o únos letadla, a doporučil mu, aby se raději sám dostavil na příslušné úřady.

Pachatelé podobných výtržností v letadle bývají většinou potrestáni jen velmi mírně.

Ilustrační foto

Letos 3. února musela letadlo společnosti UTair na trase z Moskvy do Thajska nouzově přistát v Uzbekistánu, když jeden cestující na svatební cestě rozpoutal rvačku a zranil několik osob. Uzbecké úřady mu podle agentury Interfax vyměřily pokutu ve výši v přepočtu asi 3700 Kč a vypověděly ho do Ruska. Zde ho vyslechne policie.

"Musíme zavést trestní odpovědnost za chuligánství v dopravě," prohlásil poslanec Pavel Kračenikov pro agenturu ITAR-TASS. "Nesmí zde platit žádná polehčující okolnost, jako že si vypil o trošku víc nebo že mu výška zamotala hlavu," dodal.

Snahy změnit daný stav však dosud ztroskotávaly. V listopadu se návrh ministerstva dopravy zakázat cestujícím brát si s sebou na palubu letadla alkohol zakoupený v duty-free obchodech setkal s odporem leteckého sektoru a poslanců.

"Jsme proti zákazu, ten problém nevyřeší. Incidenty nevyvolávají jen opilci," napsal na Twitteru ředitel Aeroflotu. Podle průzkumu internetového serveru Life News si jen 21 procent Rusů myslí, že je třeba alkohol při letu zakázat.

Alkohol je v Rusku morovou ranou, která má podle oficiálních údajů na svědomí smrt půl milionu lidí ročně.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat