Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruským bankomatům se v zimě nechce pracovat. Zmrazily vydávání peněz

Magazín

  20:53
MOSKVA - Desítky pouličních bankomatů v Moskvě i dalších ruských městech v nynějších v mrazech prochladly natolik, že naprosto "zmrazily" vydávání peněz. Už několik dnů v ruské metropoli teploměry ukazují méně než 20 stupňů pod nulou.
Bankomat - ilustrační foto

Bankomat - ilustrační foto foto: www.csabusinesssolutions.com

Podle expertů prý i u promrzlých bankomatů všechny operace fungují normálně a potíž je jedině s výběry, protože u přístrojů nevybavených přídavným vytápěním zamrzá mechanismus výdaje bankovek. Ten je pak nutné rozmrazovat speciálním zařízením.

Největší ruská spořitelna Sberbank ohlásila 34 nefungujících bankomatů v Moskvě, další velké bance VTB zamrzlo 11 přístrojů v Moskvě a sedm v Petrohradu a problémy připustily i další banky.

U jednotlivých finančních ústavů však v nejhorším případě zamrzla jen necelá tři procenta z celkového počtu jejich bankomatů. Bankéři ujišťují, že klienti se nemusí znepokojovat o osud svých účtů: pokud přístroj peníze z technických důvodů nevydá, celá operace je anulována. Zákazníci si však stěžují, že promrzlý bankomat jim kartu často "sežere" a odmítá vrátit, takže jim nezbývá, než se pracně domáhat jejího vydolování z hlubin přístroje.

Podle odborníků jde prý o tradiční problém, který k pořádné ruské zimě tak nějak patří. Naposledy však v Moskvě bankomaty "stávkovaly" před třemi lety, kdy rtuť v teploměrech klesla k 36 stupňům pod nulou. Nyní meteorologové slibují, že mrazy poleví v závěru týdne, a tím nejspíše pomine i problém s výběry hotovosti před novoročními svátky.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat