Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruským bankomatům se v zimě nechce pracovat. Zmrazily vydávání peněz

Magazín

  20:53
MOSKVA - Desítky pouličních bankomatů v Moskvě i dalších ruských městech v nynějších v mrazech prochladly natolik, že naprosto "zmrazily" vydávání peněz. Už několik dnů v ruské metropoli teploměry ukazují méně než 20 stupňů pod nulou.
Bankomat - ilustrační foto

Bankomat - ilustrační foto foto: www.csabusinesssolutions.com

Podle expertů prý i u promrzlých bankomatů všechny operace fungují normálně a potíž je jedině s výběry, protože u přístrojů nevybavených přídavným vytápěním zamrzá mechanismus výdaje bankovek. Ten je pak nutné rozmrazovat speciálním zařízením.

Největší ruská spořitelna Sberbank ohlásila 34 nefungujících bankomatů v Moskvě, další velké bance VTB zamrzlo 11 přístrojů v Moskvě a sedm v Petrohradu a problémy připustily i další banky.

U jednotlivých finančních ústavů však v nejhorším případě zamrzla jen necelá tři procenta z celkového počtu jejich bankomatů. Bankéři ujišťují, že klienti se nemusí znepokojovat o osud svých účtů: pokud přístroj peníze z technických důvodů nevydá, celá operace je anulována. Zákazníci si však stěžují, že promrzlý bankomat jim kartu často "sežere" a odmítá vrátit, takže jim nezbývá, než se pracně domáhat jejího vydolování z hlubin přístroje.

Podle odborníků jde prý o tradiční problém, který k pořádné ruské zimě tak nějak patří. Naposledy však v Moskvě bankomaty "stávkovaly" před třemi lety, kdy rtuť v teploměrech klesla k 36 stupňům pod nulou. Nyní meteorologové slibují, že mrazy poleví v závěru týdne, a tím nejspíše pomine i problém s výběry hotovosti před novoročními svátky.

Autor: