Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

S oteplováním roste cena lanýžů. Kilogram stojí už 35 tisíc korun

Lanýž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanýž. | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Ještě vzácnější a ještě dražší než obvykle. Lanýže, kterým se také říká „černé diamanty“, jsou obětí oteplování ovzduší. A kdo si je chce dopřát na závěr roku na sváteční tabuli, musel si na každoročním trhu v Rognes ve francouzské Provenci nachystat až 1300 eur za kilogram (asi 35 000 korun).

Jak napsal francouzský list Le Parisien, už 27. ročník pravidelného lanýžového trhu se v Rognes ležícím asi 20 kilometrů od Aix-en-Provence tradičně konal poslední neděli před Vánoci.

„Léto bylo velmi suché, spousta lanýžů je mrtvých,“ nešetřil zklamáním Sylvain Hiriart, sběrač lanýžů ve francouzském departementu Drôme, který hledá jen divoce rostoucí lanýže. Úspěch Hiriartovy sezony tak záleží výhradně na počasí a především množství srážek, protože nemůže využít - tak jako umělé pěstírny - výhody zavlažování.

Stejně jako jeho kolegové i on v den trhu nasadil cenu 110 eur za 100 gramů nejmenších a trochu moc pokroucených lanýžů, a 130 eur za ty nejkrásnější. „Všechny ale mají stejné aroma a stejnou chuť,“ ujišťoval zákazníky.

„Je to drahé,“ konstatovala jedna z přítomných dam. V Carpentrasu, kolébce „černých diamantů“ v departementu Vaucluse, který je největším producentem lanýžů ve Francii, se tyto ceněné houby prodávají za 650 až 750 eur za kilo jak pro podnikatele, tak pro přímé spotřebitele.

A těch před svátečními dny není málo. Bernard Gouteyron z Aix-en-Provence si s manželkou přijel koupit malý lanýž, aby ho mohli podávat s tučnými jatýrky foie gras a polévkou ze sladkých brambor. Jiní neváhali utratit 200 až 300 eur za slušně velké lanýže.

Pěstitel lanýžů Philippe Boit v Rognes hrdě vystavoval svůj letošní nejlepší nález - lanýž vážící 466 gramů. „Můj rekord je 1,5kilogramový lanýž,“ chlubil se. „Ale letos nebyly tak dobré. Lanýž je obětí oteplování ovzduší. Dvě roční období, která jsou pro růst lanýžů klíčová - jaro a polovina podzimu - už prakticky neexistují, nezaznamenali jsme je tu od roku 2003“, kdy ve Francii propukl rok rekordního vedra, dodal.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...