Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V San Francisku řádil malý Batman. Město splnilo sen nemocnému chlapci

Magazín

  8:22aktualizováno  17:09
SAN FRANCISKO - San Francisko v pátek před zloduchy zachraňoval malý Batman. Stalo se tak během dobročinné akce, kterou tisíce dobrovolníků splnily sen chlapci postiženému leukemií.

San Francisko v pátek před zloduchy zachraňoval malý Batman. foto: ČTK

Pětiletý Miles Scott v doprovodu svého hrdiny Batmana ve stejném, jen menším převleku spěchal vždy osobně tam, kde ho bylo potřeba. Některé ulice města byly kvůli akci uzavřeny pro dopravu.

Kalifornské město zasáhla v osudný den řada zinscenovaných zločinů a dvě černá Lamborghini se žlutými nálepkami se proměnila v "batmobily". Nad městem kroužily vrtulníky, ulice byly uzavřeny a počínání netopýřího chlapce sledovaly stovky novinářů.

Poté pomohl Batmanovi zatknout jednoho jeho tradičního komiksového a filmového nepřítele Hádankáře, který se snažil vykrást banku.

"Batkid" musel nejprve zachránit mladou ženu, kterou zlosyni unesli a připoutali k výbušnině. Zarazil také řádění dalšího podobného zloducha zvaného Tučňák.

Poté pomohl Batmanovi zatknout jednoho jeho tradičního komiksového a filmového nepřítele Hádankáře, který se snažil vykrást banku. "Batkid zatýká Hádankáře," uvedla sanfranciská policie na svém twitterovém účtu, když Miles padouchovi překazil dílo. Místní deník San Francisco Chronicle pak vyšel s palcovým titulkem "Batkid zachraňuje město".

Zapojil se i starosta a policie

Do takzvaného Milesova dne se zapojil i starosta města a policie. Úřady na začátku akce veřejně požádaly Batkida o pomoc. Když chlapec souhlasil, přijel pro něj muž v převlečení Batmana autem, které se podobalo legendárnímu autu netopýřího hrdiny, Batmobilu.

"Běž a nandej jim to. Běž zachránit město," povzbuzoval chlapce z Bílého domu prostřednictvím videoposelství i americký prezident Barack Obama. Miles předem netušil, co se na něj chystá. Podle organizátorů věděl jen to, že dostane batmanovský kostým.

Chlapec mohl v San Francisku přeměněném na smyšlené město Gotham City za přihlížení tisícovek nadšených lidí dovádět pět hodin. Po dobrodružství Miles, zářící štěstím, usedl mezi starostu, policejního šéfa a Batmana a za povzbuzování davů vytrčil paži se zaťatou pěstí v batmanovském gestu k nebi. Od starosty San Franciska převzal symbolický klíč od města.

Akci organizovala nadace Make A Wish, která plní přání nemocným dětem už přes 30 let. Páteční akce však byla svým rozsahem a tím, že mobilizovala celé město, naprosto výjimečná. "Uzavřeli ulice uprostřed města, neprojelo tudy ani auto. Bylo nesmírně působivé, co tu dělají pro toho chlapce," rozplývala se podle agentury DPA návštěvnice kalifornského města Rebecca Khelifová.

První přání bylo splněno roku 1980

"Splnili jsme už přes 300 000 přání nemocných dětí ve více než 40 zemích," informoval mluvčí nadace Josh DeBerge. Začalo to v roce 1980, kdy policisté splnili přání stát se jedním z nich sedmiletému Christopherovi, jenž onemocněl leukémií.

Splněná přání byla různá. Některé děti se chtěly stát superhrdiny či princeznami, jiné se chtěly setkat s někým slavným. Taková přání už dětem pomohly splnit například Miley Cyrusová, Katy Perryová, Justin Bieber i řada herců, sportovců a televizních hvězd.

Milesovi se mezitím daří lépe. "Byly to dlouhé tři roky," řekl jeho otec Nick Scott před davem, jenž se shromáždil před radnicí města. Od června už prý chlapec nepotřebuje léky. 

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...