Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sardinie - Itálie ve své nejkrásnější podobě

Magazín

  14:42
PRAHA - Podle jedné z místních legend Bůh stvořil Zemi a právě se chystal k odpočinku, když zjistil, že mu po kapsách ještě něco málo úlomků zemské hmoty zbylo. Uplácal tedy z těchto částí další celistvý kousek pevniny a zašlápl ho do povrchu přesně tam, kde dnes je Sardinie. Pak teprve měl hotovo. Proto prý dodnes tento italský ostrov ve Středozemním moři při pohledu svrchu připomíná otisk jeho chodidla.

Sicílie - ilustrační foto

Sardinie, která je od roku 1861 trvalou součástí Itálie, je dle samosprávního členění jejím dvacátým regionem. Dějiny ostrova mohou tak trochu připomínat dějiny české,  podstatnou část známé pozdější historie byl ostrov pod něčí nadvládou. Čas od času se na Sardinii vylodila nějaká „návštěva“, z níž se však obvykle spíše dříve než později stala okupační armáda, která vystřídala tu původní.


Vlajku ostrova tvoří červený kříž na bílém poli, přičemž v každém z polí je useknutá hlava Araba. Tak je symbolicky vyjádřen historický zvyk místních obyvatel - nepřátelům, které se podařilo zabít nebo zajmout, ostrované usekli hlavu a napíchli ji na kůl na pobřeží, aby tak další vetřelce důrazně varovali před tím, co je zde čeká.

Co si můžete ještě přečíst v úterním Letním Relaxu
V Algheru čili v Malé Braceloně
Pizza: Italská versus česká
Radost z A plus B na druhou.
Jak si pohrát z abecedou
Luštěte křížovky a vyhrajte kameru nebo peníze každý den!


Fakt, že v minulosti moře přinášelo ostrovanům spíše jen nebezpečí, ale také výrazně napomohl tomu, že pobřeží je dodnes obydleno spíše jen řídce a turismem zatím jen poměrně málo dotčené. Místní totiž stavěli svá sídla raději dále od pobřeží, kde se tak zachovaly obrovské neporušené přírodní celky. Přímořská města, z nichž se stávají letoviska, jsou původně přístavy, jichž využívali okupanti pro zásobování ostrova.