Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sběratelé dinosauřích fosilií přeplácejí muzea

Magazín

  5:00
NEW YORK - Přední američtí paleontologové vyzývají k celosvětovému zastavení prodeje dinosauřích fosilií. Kvetoucí trh s kosterními pozůstatky dávno vyhynulých obratlovců, který povzbuzuje jejich obliba u bohatých soukromých sběratelů včetně hollywoodských hvězd, podle paleontologů žene jejich ceny vzhůru. Fosilie se tak dostávají mimo finanční možnosti muzeí a vědců, píše list The Guardian.
Kostra dinosaura - ilustrační foto

Kostra dinosaura - ilustrační foto foto: Reprofoto

Stejně jako se trh s uměleckými díly točí kolem slavných jmen, má i svět dinosauřích fosilií své hvězdy. Za kostru Tyrannosaura rexe je například možné získat až deset milionů dolarů (skoro 226 milionů korun), ovšem nejcennější je velociraptor. Cena za lebku triceratopse se pohybuje v rozmezí 170 000 až 400 000 dolarů, za lebku diplodoka je třeba dát 570 000 až 1,1 milionu dolarů.

Vědci díky nálezům v Polsku popsali obřího souputníka dinosaurů

V loňském roce se kompletní vejce vyhynulého druhu pštros obrovský (Aepyornis maximus), v angličtině známého také jako „sloní pták“, prodalo za 130.000 dolarů - zhruba pětkrát více, než kolik by stálo před deseti lety.

„Když míří druhy do soukromých domů nebo sbírek, pak naše pochopení, objevení či interpretace nových informací, které obsahují, se nikdy nedostane do vědecké komunity,“ poznamenal k tomu Jerry Smith, odborník na evoluci sladkovodních ryb z oddělení zoologie Michiganské univerzity.

V loňském roce americká Společnost paleontologie obratlovců (SVP) vyzvala pařížskou aukční síň Aguttes, aby zrušila dražbu uvnitř Eiffelovy věže, která obsahovala jen jednu položku: téměř devět metrů dlouhého dinosaura dosud neidentifikovaného druhu. Vítěz za něj zaplatil 2,3 milionu dolarů.

Dinosauři se k sobě tulili, zjistili vědci. Vyvracejí mýtus o jejich samotářství

„Prodej všech fosilií je nevhodný,“ říká bývalá prezidentka SVP Catherine Badgleyová. SVP sdružuje více než 2200 mezinárodních paleontologů. „Mnoho fosilií - zvláště pak těch, které patří obratlovcům - ani zdaleka není běžných, a rozhodně to platí pro dinosaury. Dělat z nich zboží je nevhodné, protože to motivuje bezskrupulózní lidi.“

Podle posledního čísla časopisu ARTnews je možné za rozmach dinosauřího trhu poděkovat Stevenu Spielbergovi a jeho filmu Jurský park z roku 1993. První fáze zvýšeného zájmu o fosilie vyvrcholila v roce 1997 jen několik měsíců po premiéře pokračování snímku s názvem Ztracený svět, když se v aukční síni Sotheby’s vydražila kostra 12 metrů dlouhého Tyrannosaura rexe jménem Sue za rekordních 8,36 milionu dolarů.

V následujících desetiletích zájem nijak neklesl - právě naopak. Mezi sběratele fosilií se zařadili například herci Leonardo DiCaprio, Nicolas Cage a Russell Crowe.

Což je další aspekt, který paleontology znepokojuje. Obávají se, že nejen ztratí možnost studovat řadu exemplářů, ale že se také sníží ocenění jejich práce. Kdo dokáže docenit, kolik úsilí stojí objevit, vykopat a sestavit dinosauří kostru, když se z nich stává domácí dekorační předmět?

Riziko?

Sbírání dinosauřích fosilií se ovšem neobejde bez rizika. V roce 2013 se 67 milionů let stará lebka druhu Tyrannosaurus bataar, kterou koupil Nicolas Cage, stala předmětem vyšetřování kvůli podezření z pašování.

Cage ji koupil na aukci v Kalifornii, kde příhozem na 276.000 dolarů překonal DiCapria. Později bylo zjištěno, že lebku dal do aukce Eric Prokopi, který se sám označuje za „komerčního paleontologa“ - a už dříve přiznal vinu za nelegální dovoz fosilií z Mongolska a Číny. Lebka byla nakonec vrácena do Mongolska.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...