Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seniorka z Kladrub pokračuje do Španělska, Alpy pěšky nezvládla

Magazín

  16:06
KLADRUBY/BELFORT(FRANCIE) - Třiašedesátiletá Hana Ulrichová z Kladrub putuje už téměř dva měsíce ke hrobu svatého Jakuba ve Španělsku. Jejím plánem je ujít pěšky asi 3000 kilometrů. Zatím se dostala přes Německo do Švýcarska, kde ale před několika dny ztroskotal její plán přejít Alpy. Vysílena nejen fyzicky, ale i psychicky přejela nakonec vlakem do francouzského Belfort a pokračuje dál.

Na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu do španělského Santiaga de Compostela se dnes vydala třiašedesátiletá seniorka z Kladrub. foto: ČTK

V Čechách její cestu sledují desítky lidí, ozývají se i krajané z ciziny, kteří jí chtějí pomoci, zjistila na webu ČTK.

"Alpy jsem nezvládla. Několikrát jsem se vyčerpaná prudkým dlouhým stoupáním musela vracet pět kilometrů, protože silnice se stala nájezdem na autostrádu, kam nesmím ani s oranžovou vestou, a cestičkou v trávě bych přes kameny nepřejela," uvedla seniorka, které s batohem pomáhá jednoduchá konstrukce s kolečky.

V SMS dále napsala, že "tyto pasti" jí vyčerpaly i psychicky. "Dřina nanic! Už jsem brečela a chtěla domů. Nakonec přesun vlakem do Francie," uvedla.

Během svého putování se žena, která z kladrubského domova pro seniory vyšla 2. června, snaží hledat levné noclehy nebo ubytování zdarma. "Skoro nic nekupuju, jen rohlíky, papriky a rajčata. Výjimečně polévky, když mám velký hlad. Vodu z kohoutku, víc šetřit neumím," napsala.

Na cestě už také potkala lidi, kteří jí pomohli. Například v německém Markdorfu, zhruba 12 kilometrů od hranic se Švýcarskem, to byla místní rodina Čechů.

"Zúčastnila jsme se s nimi středověké slavnosti a pak u nich spala. Paní se mnou lítala po doktorech, pán dělal podrobné mapy do Compostely," napsala.

Podle kladrubské starostky Svatavy Štěrbové lidé volají a ptají se na cestu Hany Ulrichové, psychicky ji podporují. "Jednou dvakrát týdně od ní dostáváme zprávy, které dáváme na stránky města," řekla starostka. Když lidé chtějí seniorce přispět, dostanou od úřadu číslo jejího konta.

S myšlenkou vydat se na pouť si Ulrichová pohrávala téměř dva roky. O takzvané Svatojakubské poutní cestě se dozvěděla z televize a řekla si, že půjde. Protože ale neměla peníze na cestu do Francie, odkud se zpravidla poutníci vydávají, rozhodla se vyjít z domova. Trasu chce ujít do zimy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!