Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Seznam nejhledanějších zločinců FBI poprvé zveřejnila před sedmdesáti lety

Logo FBI (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo FBI (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

Washington/Praha Před 70 lety, 14. března 1950, zveřejnil poprvé americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) seznam deseti nejhledanějších zločinců světa. Dosud se na seznamu ocitlo 523 hledaných zločinců (z toho deset žen), z nichž se podařilo dopadnout 93 procent nebezpečných pachatelů. Veřejnost přitom pomohla k zatčení zhruba třetiny z nich.

Na prvním místě nyní figuruje osmapadesátiletý Robert William Fisher, který je hledán pro vraždu manželky a dvou nezletilých dětí, kterou spáchal v Arizoně v dubnu 2001. Na druhém místě je čtyřiačtyřicetiletý Alexis Flores, který je zde za znásilnění a vraždu pětileté dívky v roce 2000. A třetí je padesátiletý Jason Derek Brown, viněný z vraždy a ozbrojeného přepadení.

Tehdejšího šéfa FBI Edgara Hoovera k vzniku seznamu v roce 1949 inspiroval novinář agentury UPI James Donovan. Obrátil se na FBI s dotazem, zda by mu nemohl poslat jména „nejdrsnějších“ zločinců. Když pak publikoval svůj článek, setkalo se to s velkým ohlasem a úřad začal seznam publikovat pravidelně.

Jako vůbec první se na něm v roce 1950 ocitl Thomas Holden hledaný za několikanásobnou vraždu. Agenti FBI jej dopadli v Oregonu o rok a tři měsíce později na základě upozornění muže, který si o případu přečetl v místních novinách. FBI se tak hned napoprvé vyplatila základní myšlenka seznamu: „čím více lidí zná něčí obličej, tím těžší je schovávat se“. Do roka od zveřejnění na seznamu je dopadeno 60 procent hledaných.

Nejkratší dobu si na svobodě po uvedení svého jména v seznamu pobyl Billie Austin Bryant hledaný v roce 1969 za vraždu dvou agentů FBI. Policie jej spolu s agenty úřadu zatkla dvě hodiny po zveřejnění seznamu. Nejdéle - 32 let - pak zatím na seznamu figuroval až do prosince 2016 Víctor Manuel Gerena podezřelý z ozbrojeného přepadení. Ze seznamu byl stažen, protože se údajně ukrývá na Kubě.

A před deseti lety byl například nejhledanějším mužem šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, který byl zabit v květnu 2011 v Pákistánu. Na seznamu byl od roku 1999.

Seznam se během své existence vyvíjel. Zatímco v 50. letech na něm byli převážně bankovní lupiči či zloději aut, v neklidných 60. letech to byli sabotéři či únosci, v 70. letech organizovaní zločinci, v 80. letech pašeráci drog, tak v 90. letech a v současnosti na něm jsou sexuální násilníci nebo teroristi.

Mění se také způsob, jakým úřad o seznamu informuje. Zatímco dříve býval na každé poště, od roku 1996 jej FBI umisťuje na internet a o seznamu informuje i na komunikačních sítích Facebook a Twitter. Tip vedoucí k úspěšnému dopadení některého z nejhledanějších zločinců jeho autorovi vynese nejméně 100 000 dolarů, což je základní odměna. V případě některých zvláště nebezpečných hledaných lidí pak může být i vyšší.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz