Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzduch, který Američané dýchají, si není rovný. Černoši doplácí na bělochy, tvrdí studie

Magazín

  12:21
NEW YORK / PRAHA - Americká studie akademie věd tvrdí, že běloši znečišťují ovzduší mnohem více než Hispánci a černoši. Na vině je podle autorů hlavně konzumní chování bělochů a jejich vyšší materiální zabezpečení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Lidové noviny

„Znečištění trpí mnohem více Hispánci a černoši. Vzduch, který Američané dýchají, si není rovný,“ píše list USA Today.

Zdraví veganů je chatrnější, tvrdí studie. Experti se neshodnou

Špatné ovzduší je v Americe časté téma. Obzvlášť v posledních letech, kdy ročně kvůli špatnému ovzduší zemře přes sto tisíc lidí, což je více než úmrtí způsobené autonehodami nebo vraždami. Nicméně list, který o studii píše, nijak nerozebírá příčiny těchto úmrtí.

‚Tohle je jen začátek‘

„Tento nový výzkum poprvé vypočítává rasovou propast mezi tím, kdo znečištění způsobuje, a kdo to dýchá.“ Podle deníku znečištění pochází ze zplodin vycházejících hlavně z motorů aut, elektráren nebo spalování materiálů.

Špinavý vzduch. Hodina v londýnském metru je jako den ve městě, říká studie

Studie dále ukazuje, že černoši jsou vystavěni o 56 procent znečištění více, než sami způsobují. Hispánci jsou na tom však ještě hůř. Ti jsou vystavěni o 63 procent znečištění více, než sami způsobují. Naopak američtí běloši dýchají o 17 procent škodlivin méně, než sami do vzduchu vypouštějí.

Vědci k tomuto závěru došli také statistikami, které ukazují, že běloši spotřebují mnohem více zboží a služeb, které znečišťuje ovzduší. „Běloši jsou mnohem více konzumní než ostatní,“ píše deník. Dalším důvodem je podle vědců majetková propast mezi jednotlivými americkými rasami. „Hispánci a černoši mají mnohem méně peněz než běloši,“ popisuje USA Today. Studie tak fakticky tvrdí, že bohatší lidé znečišťují ovzduší více.

Vědci by v podobných studiích chtěli pokračovat. „Celý výzkum by mohl být rozšířen a mohli bychom tak přijít k mnohem zajímavějším datům,“ reagují vědci v USA Today. „Tento výzkum je jen začátkem,“ dodávají.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat