16. března 2019 12:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vzduch, který Američané dýchají, si není rovný. Černoši doplácí na bělochy, tvrdí studie

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

NEW YORK / PRAHA Americká studie akademie věd tvrdí, že běloši znečišťují ovzduší mnohem více než Hispánci a černoši. Na vině je podle autorů hlavně konzumní chování bělochů a jejich vyšší materiální zabezpečení.

„Znečištění trpí mnohem více Hispánci a černoši. Vzduch, který Američané dýchají, si není rovný,“ píše list USA Today.

Špatné ovzduší je v Americe časté téma. Obzvlášť v posledních letech, kdy ročně kvůli špatnému ovzduší zemře přes sto tisíc lidí, což je více než úmrtí způsobené autonehodami nebo vraždami. Nicméně list, který o studii píše, nijak nerozebírá příčiny těchto úmrtí.

‚Tohle je jen začátek‘

„Tento nový výzkum poprvé vypočítává rasovou propast mezi tím, kdo znečištění způsobuje, a kdo to dýchá.“ Podle deníku znečištění pochází ze zplodin vycházejících hlavně z motorů aut, elektráren nebo spalování materiálů.

Studie dále ukazuje, že černoši jsou vystavěni o 56 procent znečištění více, než sami způsobují. Hispánci jsou na tom však ještě hůř. Ti jsou vystavěni o 63 procent znečištění více, než sami způsobují. Naopak američtí běloši dýchají o 17 procent škodlivin méně, než sami do vzduchu vypouštějí.

Vědci k tomuto závěru došli také statistikami, které ukazují, že běloši spotřebují mnohem více zboží a služeb, které znečišťuje ovzduší. „Běloši jsou mnohem více konzumní než ostatní,“ píše deník. Dalším důvodem je podle vědců majetková propast mezi jednotlivými americkými rasami. „Hispánci a černoši mají mnohem méně peněz než běloši,“ popisuje USA Today. Studie tak fakticky tvrdí, že bohatší lidé znečišťují ovzduší více.

Vědci by v podobných studiích chtěli pokračovat. „Celý výzkum by mohl být rozšířen a mohli bychom tak přijít k mnohem zajímavějším datům,“ reagují vědci v USA Today. „Tento výzkum je jen začátkem,“ dodávají.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!