7. září 2018 5:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Skanzen Veselý kopec zve na posvícení

Skanzen Veselý Kopec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skanzen Veselý Kopec | foto: Profimedia

HLINSKO Skanzen Veselý kopec u Hlinska na Chrudimsku připravuje na sobotu posvícení. „V roubenkách zaměstnanci roztopí pece a upečou tradiční posvícenské pečivo,“ řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

„Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci,“ uvedla Vojancová.

Skanzen Veselý kopec je souborem asi 30 objektů. Mezi nedávno zpřístupněné patří truhlářská dílna z konce 19. století, která původně byla ve Svratouchu na Chrudimsku, nebo roubená kolářská dílna z 19. století. Skanzen také obnovil takzvaný haltýř, drobnou roubenou stavbu pro uchovávání potravin. Chystá také výstavbu repliky stodoly se zděnými pilíři a dřevěnými výplněmi. Její podoba bude vycházet ze stodol, které se dochovaly v blízkých vesnicích.

Posvícenské menu, jako třeba pečenou kachnu, chystá restaurace v areálu skanzenu. K posvícení patřila vždy i veselá muzika, tanec a zpěv, podotkla Vojancová. Ve skanzenu zahrají folklorní soubory a skupina dudáků. Program doplní jarmark.

„Zúčastní se pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba hrábě, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky,“ řekla Vojancová.

Tradičním obyčejem je stínání kohouta. Živé zvíře lidé už v minulém století vyměnili za makety. Obyčej, který je od roku 2014 zapsaný na seznamu nemateriálního kulturního dědictví Pardubického kraje, si lidé mohou vyzkoušet.

ČTK