Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Archeoskanzen v Modré bude mít nové palisádové opevnění a věž

Magazín

  5:03
MODRÁ - Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku bude mít nové palisádové opevnění s obranným valem a věž. Část prací si zajišťují pracovníci archeoskanzenu svépomocí, využijí i najaté řemeslníky. Odhadované náklady jsou zhruba milion korun, potřebné peníze pocházejí z provozu archeoskanzenu, řekl jeho správce Lubomír Sláma.

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku foto: archeoskanzen.cz

Na nové opevnění a věž bude podle něj zapotřebí asi 200 metrů krychlových dubového dřeva. „Zaplétané ploty, které máme zčásti kolem archeoskanzenu, rozebíráme. Místo nich nastoupí palisáda, asi dva metry vysoká. Postupně bude přecházet v obranný val s ochozem z vnitřní strany. Bude zakončený strážní věží a vjezdovou bránou. Věž bude vysoká šest metrů. Z přední strany valu a věže bude asi do tří metrů kamenná podezdívka,“ uvedl Sláma.

V Řeporyjích v noci hořel historický skanzen, příčinou byla nedbalost. Škoda je 3 miliony korun

Asi 170 metrů dlouhé opevnění a věž by chtěli mít v archeoskanzenu hotové v dubnu, kdy začne hlavní návštěvnická sezona. „Další část opevnění v délce asi 200 metrů bychom chtěli udělat v druhé polovině roku. Nyní odkorňujeme dubové kůly o průměru zhruba 20 centimetrů. Kůly pak štípeme na poloviny, jejich horní části zařezáváme do špice a zespoda je opalujeme na ohni. Opálení by mělo zabránit pronikání houby do dřeva,“ řekl správce.

V polovině srpna se v archeoskanzenu uskuteční další ročník historického festivalu Veligrad, jehož hlavním tahákem je bitva z dob Velké Moravy. Na poslední srpnový víkend chystají organizátoři den medu a medoviny. Už v červnu budou moci zájemci do archeoskanzenu vyrazit na noc slunce a ohně, která se vztahuje k letnímu slunovratu. Skanzen loni navštívilo kolem 75 000 lidí.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...