Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skanzen Veselý kopec chystá velikonoční program

Magazín

  6:52
HLINSKO - Skanzen Veselý kopec na Chrudimsku v pátek zahájí sezonu. „Velikonoční akce až do pondělí návštěvníkům přiblíží, jak svátky slavili naši předci,“ řekla ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.

Skanzen Veselý Kopec foto: Profimedia

„Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů,“ uvedla Vojancová. Na Zelený čtvrtek vždy lidé pekli jidáše, jsou zakroucené a připomínají provaz, na kterém se Kristův učedník oběsil. Měly i podobu postaviček nebo zvířátek.

Řemeslníci budou zdobit kraslice podle zvyklostí z Horácka. V Hlinsku dívky dělaly ornamenty na vajíčka vyškrabováním nebo voskovou batikou. Když byl na kraslici košík s bodláčím, naznačily tím chlapci, že ho nechtějí. Zkřížené ratolesti znamenaly, že mladík může svou vyvolenou požádat o ruku. Lidé se ve skanzenu také dozvědí, co jejich předci jedli na Boží hod velikonoční.

První expozice muzea v přírodě si lidé mohli díky Luďku Štěpánovi prohlédnout v roce 1972. Lidové stavby přibližují život lidí na vesnici v 19. a 20. století.

Chybět nebude pletení pomlázek nebo pečení tradičního pečiva. V doprovodném programu skanzen v pátek odhalí pamětní desku zakladateli muzea Luďku Štěpánovi, v sobotu bude hrát dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína a v neděli vystoupí folklorní soubor Lipka z Pardubic. Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea.

Autor: