Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Skanzen Veselý kopec chystá velikonoční program

Skanzen Veselý Kopec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skanzen Veselý Kopec | foto: Profimedia

HLINSKO Skanzen Veselý kopec na Chrudimsku v pátek zahájí sezonu. „Velikonoční akce až do pondělí návštěvníkům přiblíží, jak svátky slavili naši předci,“ řekla ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.

„Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů,“ uvedla Vojancová. Na Zelený čtvrtek vždy lidé pekli jidáše, jsou zakroucené a připomínají provaz, na kterém se Kristův učedník oběsil. Měly i podobu postaviček nebo zvířátek.

Řemeslníci budou zdobit kraslice podle zvyklostí z Horácka. V Hlinsku dívky dělaly ornamenty na vajíčka vyškrabováním nebo voskovou batikou. Když byl na kraslici košík s bodláčím, naznačily tím chlapci, že ho nechtějí. Zkřížené ratolesti znamenaly, že mladík může svou vyvolenou požádat o ruku. Lidé se ve skanzenu také dozvědí, co jejich předci jedli na Boží hod velikonoční.

První expozice muzea v přírodě si lidé mohli díky Luďku Štěpánovi prohlédnout v roce 1972. Lidové stavby přibližují život lidí na vesnici v 19. a 20. století.

Chybět nebude pletení pomlázek nebo pečení tradičního pečiva. V doprovodném programu skanzen v pátek odhalí pamětní desku zakladateli muzea Luďku Štěpánovi, v sobotu bude hrát dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína a v neděli vystoupí folklorní soubor Lipka z Pardubic. Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!