Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škodolibí Australané vyvražďují ropuchy, musí

Magazín

  13:34
SYDNEY - Osud tisícovek jedovatých ropuch obrovských (Bufo marinus) v Austrálii je zpečetěn. Škodolibí Australané se o víkendu sešli ke slavnostnímu vraždění nenáviděných obojživelníků. Jejich těla se mají stát hnojivem pro tytéž farmáře, které po léta ropuchy sužovaly.

Ropucha obrovská. Některá z jejich těl budou proměněna v hnojivo pro pěstitele cukrové třtiny foto: ČTK

Inauguračních oslav Dne vyhlazování ropuch v pěti komunitách po celém severoaustralském Queenslandu se zúčastnily stovky lidí, kteří se krmili párky a usrkávali chlazené nápoje, zatímco přihlíželi vážení, měření a zabíjení těchto korpulentních škůdců.

Ropuchy, které dorůstají délky až 20 centimetrů, byly do Queenslandu dovezeny v roce 1935 z Jižní Ameriky v neúspěšném pokusu zlikvidovat hmyz na plantážích cukrové třtiny. Háček ale byl v tom, že ropuchy nedokázaly vyskočit natolik vysoko, brouky, žijící na špičkách třtinových stonků, sežraly.

Ropuchy obrovské se navíc začaly rychle množit a jejich několikamilionová populace teď ohrožuje mnoho místních živočišných druhů po celé Austrálii. Šíří choroby jako salmonela a v kožních žlázách produkují vysoce toxický jed, schopný zabít potenciální predátory. Jsou také nenasytní jedlíci, živící se hmyzem, žábami, drobnými plazy a savci a dokonce i ptáky.

Udělají z nich hnojivo pro farmáře
Queenslandský politik Shane Knuth, odvěký nepřítel ropuch, který s nápadem uspořádat Den vyhlazování ropuch přišel, nastínil nejlepší způsob likvidace problému, jímž je podle něj masový hon na obtížné obojživelníky. Každá dospělá ropuší samička je prý schopna vyprodukovat 20.000 vajíček, takže pobití několika tisíc ropuch může napomoci vyhlazení milionů těchto obojživelníků.

O sobotní noci se účastníci akce pod rouškou noci vydali na lov ropuch. V neděli ropuchy, které musí být podle pravidel odchyceny živé a nezraněné, byly dopraveny do sběrných středisek. Tam je prozkoumali odborníci, kteří ověřovali, zda nejde o neškodné žáby. Pak byly ropuchy zabíjeny - buď zmrazením nebo v plastových vacích naplněných oxidem uhličitým. Některá z jejich těl budou proměněna v hnojivo pro pěstitele cukrové třtiny.

The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Královská společnost pro prevenci krutosti páchané na zvířatech) tomuto snažení za předpokladu, že jsou ropuchy zabíjeny humánně, tleská.

V Townsvilleu dostali organizátoři akce od 400 účastníků asi 3600 ropuch. Většina z nich bude darována nedaleké Severoqueenslandské univerzitě Jamese Cooka. Ty největší promění místní preparátoři v suvenýry. Největší odchycená ropucha vážila více než půl kilogramu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!