Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Skoncuj to s ním!' Free fight je v Rusku poslední módou

'Skoncuj to s ním!' Free fight je v Rusku poslední módou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Skoncuj to s ním!' Free fight je v Rusku poslední módou. | foto: YoutubeReprofoto

MOSKVA "Jdi na něho! Skoncuj to s ním! Nepouštěj ho!" řve dav kolem ringu, kde spolu nelítostně zápasí dva muži. Free fight či oficiálně smíšená bojová umění (Mixed Martial Arts, MMA) má v Rusku stále více stoupenců. Píše o tom agentura AFP.

Na tisíc diváků se onoho dne sešlo v moskevském sále, aby přihlíželi turnaji v této disciplíně plné násilí, která je v některých zemích, například ve Francii, zakázána.

V Rusku se pravidelně otevírají nové kluby, kde se muži, ženy i děti seznamují s tímto sportem, při němž jsou dovoleny téměř všechny údery vypůjčené z technik několika bojových umění, jak je judo, džiu-džitsu, box, zápas ve volném stylu, řeckořímský zápas, taekwondo, karate, kickboxing a kung-fu.

Tato disciplína, která byla ještě před několika roky v Rusku neznámá, vládne nyní na turnajích pořádaných každý měsíc v různých regionech země. "Smíšená bojová umění jsou v Rusku velmi módní. Jsou téměř tak populární jako box a další disciplíny, které v Rusku existují již dlouho," uvádí ředitel klubu Rod Ivan Ivanov.

Všechny rány jsou dovoleny

Klub v roce 2007, kdy byl otevřen, čítal jen tucet nadšenců. Dnes zde pravidelně trénuje na 350 lidí. "Je mezi nimi mnoho členů pořádkových sil, ale také hodně studentů a úředníků," upřesňuje Ivanov, sám bývalý policista. Děti se do klubu přijímají od šesti let a učí se stejně jako ostatní technikám úderů a škrcení soupeře.

Všechny rány jsou dovoleny, kromě úderů do hlavy a úderů loktem, jestliže je soupeř na zemi. To je důvod, proč je tento sport v některých zemích zakázán.

Smíšená bojová byla loni v Rusku oficiálně uznána jako sport. Byl založen Svaz smíšených bojových umění, který zajišťuje řád při pořádání turnajů. Svazu předsedá Fjodor Jemeljaněnko, mistr světa v MMA v kategorii těžké váhy. Právě po jeho vítězstvích z let 2001 až 2012 začal v Rusku růst zájem o tento sport.

"Smíšená bojová umění jsou populární z toho důvodu, že se tento sport co nejvíce blíží pouliční rvačce," soudí jednačtyřicetiletý Vjačeslav Jurovskich řečený Ali Baba, jemuž se přezdívá "král nelegálních zápasů". V roce 1938 se v Rusku zrodil zápas nazývaný sambo, sebeobrana beze zbraně, který přejímá techniky různých bojových umění a může být považován za předchůdce smíšených bojových umění.

"V Rusku je zima, zápasíme, abychom se zahřáli," směje se Vjačeslav. Přestože má přeražený nos, soudí, že tento sport představuje jen málo nebezpečí. "V ringu je rozhodčí, který zápas včas přeruší," ujišťuje.

Ženy a bojová umění

Zápasy mezi ženami jsou v Rusku vzácné a dokonce i největší stoupenci umění soudí, že by ženy neměly tento sport dělat. Dvaadvacetiletá Anastasja Jankovová, mistryně Ruska v thajském boxu, však neváhala a pustila se do nové disciplíny. Počátkem října vyhrála tato pěkná blondýnka svůj první zápas, když porazila svou italskou soupeřku Eleonoru Tassinariovou.

"V ringu necítím žádný strach. Spíše vzestup adrenalinu. Je to jako droga, takový pocit, který chcete zažívat znovu a znovu," svěřuje se.

  • Když v roce 2000 nastoupil k moci Vladimir Putin, bývalý důstojník KGB a amatérský judista, zájem o bojová umění v Rusku vzrostl. Předtím, za prezidenta Borise Jelcina, bylo zase období, kdy byl módní tenis.
  • Když se Putin v roce 2001 objevil v moskevském ringu při zápase v MMA mezi Jemeljaněnkem a Američanem Jeffem Monsonem, vznikl z toho skandál. Ruský prezident byl vypískán, když ruskému vítězi blahopřál.
  • Putinův mluvčí Dmitrj Peskov však zdůraznil, že nebyl vypískán ruský prezident, nýbrž americký sportovec. Podle pořadatele turnajů MMA Antona Němova, který byl v sále přítomný, však lidé vypískali Putina. Bylo to v době, kdy začal růst odporu vůči režimu.
  • Prezident Putin v říjnu vyjádřil přesvědčení, že popularita bojových umění v Rusku poroste. Tyto discipliny tu praktikuje již 4,5 milionu lidí.
,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!