Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud nařídil zpřístupnění pozůstalosti s Kafkovými rukopisy

Magazín

  17:03
TEL AVIV - Izraelský soud se vložil do boje o pozůstalost, která může obsahovat ztracené rukopisy významného pražského německy píšícího spisovatele 20. století Franze Kafky. Dědičce po sekretářce Kafkova přítele Maxe Broda nařídil soudce v Tel Avivu zpřístupnit horu dosud utajovaných písemností, napsal dnes izraelský list Haarec.

Obálka, ve které byl Kafkův dopis nalezen foto: Reprofoto

Soud ustanovil nové vykonavatele poslední vůle Brodovy někdejší sekretářky Esther Hoffeové. Její pětasedmdesátileté dceři a dědičce Evě kromě toho nařídil, aby mu zjednala přístup k dokumentům, které byly po čtyři desetiletí předmětem akademických sporů a dohadů mezi aukčními síněmi.

Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi přicestoval do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové.

Ta zemřela v roce 2007 ve věku 101 let. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich. Za dva miliony dolarů například prodala rukopis Procesu.

S novináři nemluví
Naposledy Hoffeová dovolila historikům do spisů nahlédnout v 80.letech, takže není známo, co z pozůstalosti Hoffeova rodina stále vlastní. Podle badatelů by mohly deníky a dopisy zahrnuté mezi písemnostmi v odkazu odhalit dosud skryté aspekty života a práce jak Kafky, tak i Broda.

Eva Hoffeová odmítá s tiskem a historiky hovořit. Při jednom z vzácných rozhovorů ale výsměšně odmítla domněnku, že by Kafkovy a Brodovy písemnosti mohly být stále v bytě její matky v Tel Avivu, zamořeném spoustou koček.

"Myslíte, že jsem tak hloupá?" citoval ji Haarec. "Ty materiály jsou v bezpečí."

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat