Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Soud nařídil zpřístupnění pozůstalosti s Kafkovými rukopisy

Obálka, ve které byl Kafkův dopis nalezen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka, ve které byl Kafkův dopis nalezen | foto: Reprofoto

TEL AVIV Izraelský soud se vložil do boje o pozůstalost, která může obsahovat ztracené rukopisy významného pražského německy píšícího spisovatele 20. století Franze Kafky. Dědičce po sekretářce Kafkova přítele Maxe Broda nařídil soudce v Tel Avivu zpřístupnit horu dosud utajovaných písemností, napsal dnes izraelský list Haarec.

Soud ustanovil nové vykonavatele poslední vůle Brodovy někdejší sekretářky Esther Hoffeové. Její pětasedmdesátileté dceři a dědičce Evě kromě toho nařídil, aby mu zjednala přístup k dokumentům, které byly po čtyři desetiletí předmětem akademických sporů a dohadů mezi aukčními síněmi.

Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi přicestoval do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové.

Ta zemřela v roce 2007 ve věku 101 let. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich. Za dva miliony dolarů například prodala rukopis Procesu.

S novináři nemluví
Naposledy Hoffeová dovolila historikům do spisů nahlédnout v 80.letech, takže není známo, co z pozůstalosti Hoffeova rodina stále vlastní. Podle badatelů by mohly deníky a dopisy zahrnuté mezi písemnostmi v odkazu odhalit dosud skryté aspekty života a práce jak Kafky, tak i Broda.

Eva Hoffeová odmítá s tiskem a historiky hovořit. Při jednom z vzácných rozhovorů ale výsměšně odmítla domněnku, že by Kafkovy a Brodovy písemnosti mohly být stále v bytě její matky v Tel Avivu, zamořeném spoustou koček.

"Myslíte, že jsem tak hloupá?" citoval ji Haarec. "Ty materiály jsou v bezpečí."

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.