Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud o existenci Krista

Magazín

  9:38
ŘÍM - Spor, který křesťané s ateisty vedou už po staletí, má nyní rozsoudit světská instituce. Římskokatolická církev má před italským soudem obhajovat samotnou existenci Ježíše Krista.

Pravoslavná ikona (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Soud v severoitalském městě Viterbo si tento měsíc předvolal katolického kněze Enrica Righiho a žádá po něm, aby předložil důkazy o tom, že Ježíš byl skutečnou historickou postavou.

Otce Righiho zažaloval zapřísáhlý ateista Luigi Cascioli, který obviňuje celou církev ze šíření vymyšleného mýtu o postavě Ježíše. Argumenty pro soudní spor Cascioli shromáždil ve své knize „La Favola di Cristo“ (Mýtus o Kristovi). V ní tvrdí, že kromě evangelií neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že Ježíš žil a zemřel v prvním století na území Palestiny.

Protivníci z jednoho semináře
Falzifikátoři podle něj ve druhém století vytvořili osobu Ježíše pouze manipulací a falšováním dokumentů, které ve skutečnosti popisovaly život Jana z Gamaly, židovského vzbouřence a bojovníka proti Římanům. Cascioliho knihu, která si získala mnoho příznivců, však před třemi lety napadl jeho bývalý spolužák ze semináře Enrico Righi ve svém článku do farních novin.

Zpochybňování své teorie si ale Cascioli nenechal líbit a zažaloval rovnou celou katolickou církev za porušování dvou článků italského trestního zákoníku. Podle něho církevní představitelé páchají trestný čin tím, že „zneužívají důvěru lidí“ a zároveň v případě Ježíše Krista úmyslně „zaměnili totožnost“.

Autor argumentuje také tím, že všechna mimobiblická svědectví o Kristově existenci jsou nespolehlivá, protože pocházejí od autorů, kteří ani nemohli být jeho současníky. To prý platí i o římských dějepiscích Tacitovi a Suetoniovi, kteří sice zmínili člověka jménem Christus nebo Chrestus, ale při psaní se velkou měrou spoléhali na různé „pověsti a fámy“.

Zprvu to vypadalo, že Cascioli neuspěje ani s podáním žaloby -soudce ve Viterbu se totiž případem odmítl zabývat. Odvolací soud však Cascioliovu žalobu uznal za oprávněnou a případ do Viterba vrátil k projednání.

Otec Righi je celým procesem znechucený a nechápe, proč si Cascioli vybral právě jeho. „Oba pocházíme z Bagnoregia a chodili jsme spolu do semináře. Pak si ale (Cascioli) zvolil jinou cestu a už jsme se nikdy nesetkali,“ řekl Righi. Zatímco Vatikán se odmítá k celé záležitosti vyjadřovat, přestřelka mezi oběma bývalými spolužáky stále pokračuje.

Righi své přesvědčení hájí tím, že o Ježíšově životě bylo sepsáno ohromné množství svědectví v náboženských i světských textech a miliony lidí v něj věří už po dvě tisíciletí. Cascioli se zase nechal slyšet, že stáhne svou žalobu jen v případě, že Righi do konce měsíce přijde s neotřesitelným důkazem Kristovy existence. I když si Cascioli sám mnoho šancí na vítězství nedává, optimismus úplně neztrácí. „Vyhrát mi asi pomůže jen zázrak,“ dodal spisovatel.
Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat