Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Soud o existenci Krista

Pravoslavná ikona (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravoslavná ikona (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

ŘÍM  Spor, který křesťané s ateisty vedou už po staletí, má nyní rozsoudit světská instituce. Římskokatolická církev má před italským soudem obhajovat samotnou existenci Ježíše Krista.

Soud v severoitalském městě Viterbo si tento měsíc předvolal katolického kněze Enrica Righiho a žádá po něm, aby předložil důkazy o tom, že Ježíš byl skutečnou historickou postavou.

Otce Righiho zažaloval zapřísáhlý ateista Luigi Cascioli, který obviňuje celou církev ze šíření vymyšleného mýtu o postavě Ježíše. Argumenty pro soudní spor Cascioli shromáždil ve své knize „La Favola di Cristo“ (Mýtus o Kristovi). V ní tvrdí, že kromě evangelií neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že Ježíš žil a zemřel v prvním století na území Palestiny.

Protivníci z jednoho semináře
Falzifikátoři podle něj ve druhém století vytvořili osobu Ježíše pouze manipulací a falšováním dokumentů, které ve skutečnosti popisovaly život Jana z Gamaly, židovského vzbouřence a bojovníka proti Římanům. Cascioliho knihu, která si získala mnoho příznivců, však před třemi lety napadl jeho bývalý spolužák ze semináře Enrico Righi ve svém článku do farních novin.

Zpochybňování své teorie si ale Cascioli nenechal líbit a zažaloval rovnou celou katolickou církev za porušování dvou článků italského trestního zákoníku. Podle něho církevní představitelé páchají trestný čin tím, že „zneužívají důvěru lidí“ a zároveň v případě Ježíše Krista úmyslně „zaměnili totožnost“.

Autor argumentuje také tím, že všechna mimobiblická svědectví o Kristově existenci jsou nespolehlivá, protože pocházejí od autorů, kteří ani nemohli být jeho současníky. To prý platí i o římských dějepiscích Tacitovi a Suetoniovi, kteří sice zmínili člověka jménem Christus nebo Chrestus, ale při psaní se velkou měrou spoléhali na různé „pověsti a fámy“.

Zprvu to vypadalo, že Cascioli neuspěje ani s podáním žaloby -soudce ve Viterbu se totiž případem odmítl zabývat. Odvolací soud však Cascioliovu žalobu uznal za oprávněnou a případ do Viterba vrátil k projednání.

Otec Righi je celým procesem znechucený a nechápe, proč si Cascioli vybral právě jeho. „Oba pocházíme z Bagnoregia a chodili jsme spolu do semináře. Pak si ale (Cascioli) zvolil jinou cestu a už jsme se nikdy nesetkali,“ řekl Righi. Zatímco Vatikán se odmítá k celé záležitosti vyjadřovat, přestřelka mezi oběma bývalými spolužáky stále pokračuje.

Righi své přesvědčení hájí tím, že o Ježíšově životě bylo sepsáno ohromné množství svědectví v náboženských i světských textech a miliony lidí v něj věří už po dvě tisíciletí. Cascioli se zase nechal slyšet, že stáhne svou žalobu jen v případě, že Righi do konce měsíce přijde s neotřesitelným důkazem Kristovy existence. I když si Cascioli sám mnoho šancí na vítězství nedává, optimismus úplně neztrácí. „Vyhrát mi asi pomůže jen zázrak,“ dodal spisovatel.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz