14. dubna 2019 15:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Spočítal si výhru v loterii. Rumunský ekonom rozjel ‚továrnu‘ na peníze

Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát... | foto: AP Photo/Rogelio V. Solis

Richmond Muž přišel na to, jak královsky obehrát složitý systém algoritmů světových loterií. Rumunský ekonom si zkrátka řekl, že už nechce jen pracovat a přežívat, rozhodl se proto vyhrávat loterie. Řešení je navíc opravdu jednoduché, zvládne ho každý průměrný počtář.

Nejkurióznější případ s loterií však Stefan Mandel zažil v roce 1992 v americkém státě Virginia. Zpráva o novém výherci se rozšířila rychle, hlavně pak zvláštnost, že menší ceny kolem jackpotu náležely stejnému výherci.

Jeden a tentýž muž nakonec získal celkem přes 27 milionů amerických dolarů (v přepočtu asi 612 milionů korun), šest cen vedlejších, 132 třetích cen a 135 výher menších částek. Celková suma kromě hlavní částky dělala něco kolem 900 tisíc dolarů (20 milionů korun).

A jak se Stefanovi Mandelovi podařilo loterie obejít?

Systém spočívá ve výpočtu všech možných kombinací loterie. Vždy se jedná o řadu čísel, řekněme od jedné do padesáti, které jsou náhodně uspořádány. Pojďme předpokládat, že loterijní los vyžaduje šest čísel. Jestliže jsou možnosti od jedné do čtyřiceti, dostáváme se k 3 838 380 možnostem. Jistota na výhru pak spočívá důsledné investici do desetidolarových losů ve výše uvedeném počtu, které je potřeba do jednoho vyplnit. Na počátečních investicích se nedá prodělat, částka potřebná k zadání loterie je totiž mnohem nižší než celková výhra.

Počáteční investice na losy činila necelé čtyři miliony dolarů (68 milionů korun). Poté bylo potřeba zaplatit daně a zaměstnance, kteří se podíleli na zadávání algoritmů.

Loterie navíc dovolovala tikety tisknout v libovolném množství v pohodlí domova. Virginijská sázková kancelář také pracovala s maximální diverzitou čísel od 1 do 44, oproti jiným státům, kde horní hranice bývala až 54.

Mandel nakonec založil International Lotto fond s více než dvěma tisíci investory, s kterými vydělali další miliony dolarů. Později měl na zadávání algorytmů a tištění losů vlastní zaměstnance.

Základna v Melbourne skýtala na 30 počítačů a 12 laserových tiskáren. Mandel zaměstnal celkem 16 pracovníků na plný úvazek a celý proces s připravami nakonec trval v průměru tři měsíce.

Tento příběh končí na Vanuatu, kde si rumunský ekonom užívá svůj „loterijní důchod“.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz