Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Sršně zabijáci. V Číně za tři měsíce ubodaly 19 lidí

Sršeň- ilustrační foto: Shutterstock

PEKING - Nejméně 19 lidí v čínské provincii Šan-si za poslední tři měsíce ubodaly sršně. Mezi hmyzími zabijáky byl i největší představitel tohoto druhu na světě, sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), jehož tělo může být větší než čtyři centimetry. Sršně za toto období pobodaly už 583 lidí, z nichž 70 se stále zotavuje v nemocnicích, uvedl s odvoláním na oficiální zdroje zpravodajský server CNN.
  7:00

Mezi těmi, komu se podařilo sršní útok přežít, je Čchen Čchang-lin. Hmyz ho napadl, když minulý týden sklízel rýži. "Utíkal jsem a křičel o pomoc, ale sršně mě honily ještě asi 200 metrů a bodaly dobré tři minuty," řekl Čchen státnímu deníku China Daily.

Sršně podle něj nejprve napadly ženu a dítě nedaleko něj. Jak žena, tak dítě jedu ze žihadel později v nemocnici podlehly. "Čím víc utíkáte, tím víc vás honí," poznamenal další z pobodaných, jemuž sršní jed poškodil ledviny.

ČTĚTE TAKÉ

Začátkem září bylo zraněno 30 lidí včetně dětí od šesti do osmi let při útoku sršní, které vletěly do školy v provincii Kuang-si. Ta sousedí s provincií Šan-si. Učitel dětem přikázal schovat se pod lavice a sám se snažil hmyz ze třídy vyhnat, než kvůli jedu ztratil vědomí. Při podobném sršním útoku bylo v září v provincii Kuang-si zraněno 60 studentů.

Odborníci soudí, že k nárůstu sršní aktivity mohlo přispět víc faktorů, včetně nedávného horkého a suchého počasí. Vliv ale může mít i rozšiřování oblastí obsazených a využívaných člověkem.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat