Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Stáda ovcí a koz se od tohoto týdne pasou na pražských stráních

Magazín

  5:00
Na pražských stráních se od tohoto týdne pohybují dvě stáda ovcí a koz, která spásají traviny především na zvláště chráněných územích. V dalších týdnech k nim přibude třetí stádo ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Pást se budou v hlavním městě do října.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: MAFRA - Petr Topič

Informaci sdělil tiskový mluvčí hlavního města Vít Hofman. Kvůli pastvě magistrát žádá majitele psů, aby měli v okolí pastvin své mazlíčky na vodítku. Ovce spásají především trávu, kozy okusují listy dřevin. Každé stádo ovcí a koz tvoří zhruba 70 zvířat, přičemž v nich převažují ovce. Každoročně se pasou na desítkách míst, například v Prokopském a Šáreckém údolí, Trojské kotlině, Radotínském údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

Podmáčené a vlhké louky budou spásat dvě stáda jalovic. Jedno o 15 kusech bude od května do října na suchém poldru Čihadla. Druhé, které bude tvořit 12 zvířat, letos začne pastvu v údolí Šáreckého potoka a dále bude na loukách Čimického údolí, Šeberova a Milíčova.

‚Když teď nezaprší, vydržím měsíc. Pak budu muset zvířata porazit.‘ Farmáři bojují se suchem

V některých místech, která jsou špatně přístupná, je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Zároveň je tento způsob údržby zeleně vhodný pro udržení rozmanitosti druhů rostlin a živočichů na chráněných územích. „Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,“ uvedl Hofman.

Pastvu a dohled zajišťují soukromí zemědělci

Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Trus skotu vábí řadu druhů hmyzu, který je potravou pro některé ptáky.

Kozy mají podle vědců raději lidi, kteří se usmívají

Stáda se po skončení sezony vrátí zpět do svých domovů. „Pastvu pro hlavní město zajišťují soukromí zemědělci, kteří také obstarávají čtyřiadvacetihodinový dohled nad stády. Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda ovce spásají jen území, která jsou k pastvě skutečně určená,“ sdělil Hofman. Ročně Praha za pastvu ovcí a koz platí 950 tisíc korun, za skot 450 tisíc korun.

Pastva na území Prahy patří mezi historické způsoby údržby zeleně. Kontinuita byla naposledy na delší dobu přerušena po druhé světové válce. V té době začaly dříve pasené lokality degradovat a ztrácet druhovou pestrost. Obnovena byla v roce 2000, kdy se po loukách zase začala pohybovat stáda ovcí a koz, v roce 2012 k nim přibyly jalovice.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...