Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stáda ovcí a koz se od tohoto týdne pasou na pražských stráních

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA - Petr Topič

Na pražských stráních se od tohoto týdne pohybují dvě stáda ovcí a koz, která spásají traviny především na zvláště chráněných územích. V dalších týdnech k nim přibude třetí stádo ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Pást se budou v hlavním městě do října.

Informaci sdělil tiskový mluvčí hlavního města Vít Hofman. Kvůli pastvě magistrát žádá majitele psů, aby měli v okolí pastvin své mazlíčky na vodítku. Ovce spásají především trávu, kozy okusují listy dřevin. Každé stádo ovcí a koz tvoří zhruba 70 zvířat, přičemž v nich převažují ovce. Každoročně se pasou na desítkách míst, například v Prokopském a Šáreckém údolí, Trojské kotlině, Radotínském údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

Podmáčené a vlhké louky budou spásat dvě stáda jalovic. Jedno o 15 kusech bude od května do října na suchém poldru Čihadla. Druhé, které bude tvořit 12 zvířat, letos začne pastvu v údolí Šáreckého potoka a dále bude na loukách Čimického údolí, Šeberova a Milíčova.

V některých místech, která jsou špatně přístupná, je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Zároveň je tento způsob údržby zeleně vhodný pro udržení rozmanitosti druhů rostlin a živočichů na chráněných územích. „Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,“ uvedl Hofman.

Pastvu a dohled zajišťují soukromí zemědělci

Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Trus skotu vábí řadu druhů hmyzu, který je potravou pro některé ptáky.

Stáda se po skončení sezony vrátí zpět do svých domovů. „Pastvu pro hlavní město zajišťují soukromí zemědělci, kteří také obstarávají čtyřiadvacetihodinový dohled nad stády. Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda ovce spásají jen území, která jsou k pastvě skutečně určená,“ sdělil Hofman. Ročně Praha za pastvu ovcí a koz platí 950 tisíc korun, za skot 450 tisíc korun.

Pastva na území Prahy patří mezi historické způsoby údržby zeleně. Kontinuita byla naposledy na delší dobu přerušena po druhé světové válce. V té době začaly dříve pasené lokality degradovat a ztrácet druhovou pestrost. Obnovena byla v roce 2000, kdy se po loukách zase začala pohybovat stáda ovcí a koz, v roce 2012 k nim přibyly jalovice.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.