Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stalin chtěl člověka-opici

Stalin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stalin. | foto: Reprofoto

MOSKVA Po světě kolují desítky mýtů a legend o záhadných sovětských pokusech na opicích. Jisté je jedno - existoval plán na vytvoření člověka-opice a šílený profesor Ilja Ivanov, který se tento plán snažil realizovat, existoval také.

Ruský list Moskevský komsomolec před několika dny poprvé zveřejnil Ivanovovy deníkové zápisky. Ty dokládají, že se Rusové ve dvacátých letech minulého století pokoušeli křížit člověka s opicí a „vyrobit“ tak dokonalého vojáka i dělníka. Podařilo se jim však přivést na svět pouze zebrokoně, zajícokrálíky a srnobýky.

S největší pravděpodobností je pravda i to, že Josif Stalin dal těmto výzkumům zelenou v touze získat monstrum, bojovníka i pracovní sílu v jednom. Možná, že kdyby se mu to podařilo, nenahnal by později na stavby do nehostinných oblastí Sibiře či do uranových a uhelných dolů tolik politických vězňů. Pravděpodobně by je všechny rovnou zastřelil.

Publicista Oleg Šiškin nazval ve své knize podivínského vědce Ivanova „Rudým Frankensteinem“. Ivanovovy deníkové zápisky dokazují, že si vědec tento titul plně zasloužil. Se svými pokusy začal ve výzkumném centru Askanija-Nova na Krymu. Právě tady se mu mičurinovsky vytrvalým křížením podařilo přivést na svět řadu jelenobýků, srnobýků či zebrokoňů. Byla to jen předehra k šílené akci, do které Ivanov zcela bez skrupulí zapojil opice i domorodé ženy z Afriky.

Ještě před tím, než se v roce 1926 vypravil do Francouzské Guineje, jednalo o jeho pokusech politbyro KSSS a vedení sovětské akademie věd. Ozvalo se několik hlasů proti křížení člověka a opice. „Jaký bude právní status tvora, který s narodí?“ tázali se kolegové Ivanova.

Stalina uchvátily genetické pokusy v Německu
Ten však, zaslepen vidinou grandiózního objevu, nakonec odjel do Afriky s vědomím, že je chráněn souhlasem samého Stalina a může si provádět, co se mu zachce. Stalin byl tehdy oslněn zprávami o genetických pokusech v Německu a možnost vytvoření „superopice“ nebo „superčlověka“ ho uchvátila.

Už na lodi profesor sbíral tehdy populární historky o znásilňování domorodých žen opicemi.
Na místě se zoufale snažil najít v chování opic příznaky sexuální touhy po lidských bytostech: „U šimpanzů je zjevná a silná,“ zapsal si do deníku poté, co vyslechl příběh o opičákovi, který strhával z Afričanek sukýnky.

Ivanov nachytal spousty opic a tři samice oplodnil lidským semenem. O tom, kdo byl dárce, se nezmiňuje. Stejně jako nepopisuje, zda oplodnil nějakou domorodou ženu opičím semenem, či nikoliv. Snadno tak ale mohl učinit bez jejího vědomí při simulovaném lékařském zákroku.

Oplodněné opice se Ivanov pokusil dopravit zpět do Sovětského svazu, kde už existoval slavný suchumský opičí útulek. Samice ale po cestě uhynuly. Několik dalších opic přežilo a Ivanov pokračoval v pokusech i v Suchumi. Svého cíle ale nedosáhl.

Nakonec došla trpělivost i Stalinovi. V roce 1930 nechal Ivanova zavřít za údajnou špionáž a poslal ho do vyhnanství, kde „Rudý Frankenstein“ zemřel. Ruští novináři se teď vyžívají v popisech obludy, která měla díky křížení člověka s opicí vzniknout. Údajně by to byl tvor vysoký 1,8 metru, pokrytý srstí, který by necítil bolest a ve třech letech věku by měl sílu jako dospělý muž. Byl by nevybíravý v jídle a snášel by i velmi špatné zacházení.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...