Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stalin chtěl člověka-opici

Magazín

  10:03
MOSKVA - Po světě kolují desítky mýtů a legend o záhadných sovětských pokusech na opicích. Jisté je jedno - existoval plán na vytvoření člověka-opice a šílený profesor Ilja Ivanov, který se tento plán snažil realizovat, existoval také.

Stalin. foto: Reprofoto

Ruský list Moskevský komsomolec před několika dny poprvé zveřejnil Ivanovovy deníkové zápisky. Ty dokládají, že se Rusové ve dvacátých letech minulého století pokoušeli křížit člověka s opicí a „vyrobit“ tak dokonalého vojáka i dělníka. Podařilo se jim však přivést na svět pouze zebrokoně, zajícokrálíky a srnobýky.

S největší pravděpodobností je pravda i to, že Josif Stalin dal těmto výzkumům zelenou v touze získat monstrum, bojovníka i pracovní sílu v jednom. Možná, že kdyby se mu to podařilo, nenahnal by později na stavby do nehostinných oblastí Sibiře či do uranových a uhelných dolů tolik politických vězňů. Pravděpodobně by je všechny rovnou zastřelil.

Publicista Oleg Šiškin nazval ve své knize podivínského vědce Ivanova „Rudým Frankensteinem“. Ivanovovy deníkové zápisky dokazují, že si vědec tento titul plně zasloužil. Se svými pokusy začal ve výzkumném centru Askanija-Nova na Krymu. Právě tady se mu mičurinovsky vytrvalým křížením podařilo přivést na svět řadu jelenobýků, srnobýků či zebrokoňů. Byla to jen předehra k šílené akci, do které Ivanov zcela bez skrupulí zapojil opice i domorodé ženy z Afriky.

Ještě před tím, než se v roce 1926 vypravil do Francouzské Guineje, jednalo o jeho pokusech politbyro KSSS a vedení sovětské akademie věd. Ozvalo se několik hlasů proti křížení člověka a opice. „Jaký bude právní status tvora, který s narodí?“ tázali se kolegové Ivanova.

Stalina uchvátily genetické pokusy v Německu
Ten však, zaslepen vidinou grandiózního objevu, nakonec odjel do Afriky s vědomím, že je chráněn souhlasem samého Stalina a může si provádět, co se mu zachce. Stalin byl tehdy oslněn zprávami o genetických pokusech v Německu a možnost vytvoření „superopice“ nebo „superčlověka“ ho uchvátila.

Už na lodi profesor sbíral tehdy populární historky o znásilňování domorodých žen opicemi.
Na místě se zoufale snažil najít v chování opic příznaky sexuální touhy po lidských bytostech: „U šimpanzů je zjevná a silná,“ zapsal si do deníku poté, co vyslechl příběh o opičákovi, který strhával z Afričanek sukýnky.

Ivanov nachytal spousty opic a tři samice oplodnil lidským semenem. O tom, kdo byl dárce, se nezmiňuje. Stejně jako nepopisuje, zda oplodnil nějakou domorodou ženu opičím semenem, či nikoliv. Snadno tak ale mohl učinit bez jejího vědomí při simulovaném lékařském zákroku.

Oplodněné opice se Ivanov pokusil dopravit zpět do Sovětského svazu, kde už existoval slavný suchumský opičí útulek. Samice ale po cestě uhynuly. Několik dalších opic přežilo a Ivanov pokračoval v pokusech i v Suchumi. Svého cíle ale nedosáhl.

Nakonec došla trpělivost i Stalinovi. V roce 1930 nechal Ivanova zavřít za údajnou špionáž a poslal ho do vyhnanství, kde „Rudý Frankenstein“ zemřel. Ruští novináři se teď vyžívají v popisech obludy, která měla díky křížení člověka s opicí vzniknout. Údajně by to byl tvor vysoký 1,8 metru, pokrytý srstí, který by necítil bolest a ve třech letech věku by měl sílu jako dospělý muž. Byl by nevybíravý v jídle a snášel by i velmi špatné zacházení.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!