Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stalin dvakrát odvolal atentát na Hitlera. Bál se smíru mezi nacisty a Západem

Magazín

  21:28aktualizováno  22:12
MOSKVA - Sovětský svaz za druhé světové války nejméně dvakrát chystal atentát na vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, ale sovětský diktátor Josif Stalin pokaždé akci zakázal z obavy, aby případný Hitlerův nástupce neuzavřel separátní mír se západními velmocemi.

Adolf Hitler foto: ČTK

Uvedl to v Moskvě ruský armádní generál Anatolij Kulikov, který v éře zesnulého prezidenta Borise Jelcina býval i ministrem vnitra.

"Málokdo o tom ví, ale ještě v roce 1941 sovětské vedení rozhodlo o likvidaci Hitlera," tvrdil Kulikov, který nyní stojí v čele klubu ruských vojenských velitelů. "Zpočátku se plánovalo provést atentát v Moskvě, pokud by ji německá vojska dobyla. Později byl vypracován plán zabít Hitlera v jeho štábu. Ale nečekaně v roce 1943 Stalin rozhodl akci nepodniknout, protože se bál, že po Hitlerově smrti jeho okolí uzavře mír s Británií a USA bez ruské účasti. Taková jednání se skutečně vedla," dodal.

Druhá možnost zbavit svět nacistického vůdce se podle Kulikova naskytla v roce 1944. "Už byl připraven podrobný plán, jak Hitlera odstranit, ale znovu následovalo nečekané odmítnutí od Stalina. Bez ohledu na to, že pro akci byl připraven člověk, který úmyslně upadl do zajetí a těšil se velké důvěře Němců. Tato operace měla všechny šance uspět," tvrdil generál podle agentury RIA Novosti na vědecké konferenci o málo známých kapitolách války ve vojenské akademii generálního štábu.

Hitler nakonec spáchal sebevraždu 30. dubna 1945, kdy sovětské jednotky už dobývaly Berlín. Podle odhadů stálo Sovětský svaz vítězství ve válce na 27 milionů životů.

Kulikov při této příležitosti také vyčíslil sovětské náklady na den vedení války. "Cena jednoho válečného dne v roce 1943 činila 324,1 milionu rublů, v roce 1944 350 milionů a v roce 1945 352 milionů. Za léta 1941 a 1942 údaje chybějí," řekl.

Tyto a další údaje se mají objevit v chystaném sborníku klubu o druhé světové válce.

Kulikov, který v polovině 90. let také velel ruským vojskům v Čečensku, byl penzionován v březnu 1998 po pádu vlády Viktora Černomyrdina. Poté ještě jistý čas působil jako poslanec.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat