Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stalin dvakrát odvolal atentát na Hitlera. Bál se smíru mezi nacisty a Západem

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: ČTK

MOSKVA Sovětský svaz za druhé světové války nejméně dvakrát chystal atentát na vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, ale sovětský diktátor Josif Stalin pokaždé akci zakázal z obavy, aby případný Hitlerův nástupce neuzavřel separátní mír se západními velmocemi.

Uvedl to v Moskvě ruský armádní generál Anatolij Kulikov, který v éře zesnulého prezidenta Borise Jelcina býval i ministrem vnitra.

"Málokdo o tom ví, ale ještě v roce 1941 sovětské vedení rozhodlo o likvidaci Hitlera," tvrdil Kulikov, který nyní stojí v čele klubu ruských vojenských velitelů. "Zpočátku se plánovalo provést atentát v Moskvě, pokud by ji německá vojska dobyla. Později byl vypracován plán zabít Hitlera v jeho štábu. Ale nečekaně v roce 1943 Stalin rozhodl akci nepodniknout, protože se bál, že po Hitlerově smrti jeho okolí uzavře mír s Británií a USA bez ruské účasti. Taková jednání se skutečně vedla," dodal.

Druhá možnost zbavit svět nacistického vůdce se podle Kulikova naskytla v roce 1944. "Už byl připraven podrobný plán, jak Hitlera odstranit, ale znovu následovalo nečekané odmítnutí od Stalina. Bez ohledu na to, že pro akci byl připraven člověk, který úmyslně upadl do zajetí a těšil se velké důvěře Němců. Tato operace měla všechny šance uspět," tvrdil generál podle agentury RIA Novosti na vědecké konferenci o málo známých kapitolách války ve vojenské akademii generálního štábu.

Hitler nakonec spáchal sebevraždu 30. dubna 1945, kdy sovětské jednotky už dobývaly Berlín. Podle odhadů stálo Sovětský svaz vítězství ve válce na 27 milionů životů.

Kulikov při této příležitosti také vyčíslil sovětské náklady na den vedení války. "Cena jednoho válečného dne v roce 1943 činila 324,1 milionu rublů, v roce 1944 350 milionů a v roce 1945 352 milionů. Za léta 1941 a 1942 údaje chybějí," řekl.

Tyto a další údaje se mají objevit v chystaném sborníku klubu o druhé světové válce.

Kulikov, který v polovině 90. let také velel ruským vojskům v Čečensku, byl penzionován v březnu 1998 po pádu vlády Viktora Černomyrdina. Poté ještě jistý čas působil jako poslanec.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?