Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stroj na knihy. Vytiskne a sváže za pět minut přímo v obchodě

Magazín

  6:03
PAŘÍŽ - Vyberte si na monitoru textový soubor a za pět minut vám stroj vyplivne vytištěnou knihu, svázanou a v odpovídající obálce. To dosud bývalo možné jen ve sci-fi, ale stroje, které to dokážou, už existují - a přitahují pozornost nakladatelů i veřejnosti.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dva podobné stroje se staly velkou atrakcí víkendového Pařížského knižního veletrhu, kde francouzské nakladatelské společnosti PUF a La Martiniere předváděly, jak snadné může být vytisknout knihu přímo na místě a nestarat se o náklady na dopravu a distribuci.

„Představuje to velkou příležitost pro kohokoli,“ řekl představitel PUF Frederic Meriot, jehož společnost vystavila Espresso Book Machine vyrobený americkou skupinou Xerox a využívající francouzský software Ireneo. Společnost La Martiniere předvedla menší přístroj vyrobený japonskou firmou Ricoh s programem francouzské firmy Orsery.

Překážkou je cena a velikost

Podobné stroje už nějakou dobu existují - například Xerox s ním přišel už před deseti lety. Proč tedy zatím revolučně nezměnily knižní průmysl? Jedním z důvodů je jejich cena - jeden stojí kolem 80.000 eur (asi 2,2 milionu korun). A druhým jsou jejich rozměry: velikost dvou běžných výstavních pultů v knihkupectví je příliš pro obchůdky s knihami.

Francouzské společnosti, které je propagují, nicméně v tato zařízení vkládají velkou důvěru. Podle nich povedou ke vzniku menší a levnější technologie, díky které budou podobné stroje zlatým dolem pro knihkupce. Mezitím si mohou prodejci tištěného slova pronajmout přístroj firmy Ricoh za 250 eur měsíčně, řekl Christian Vie ze společnosti Osery.

PUF věří v jiné řešení - spojení prodejců knih do sítě dělící se o jeden přístroj Espresso Book Machine. Díky tomu ho nebudou muset mít v každé prodejně, a pořád budou schopní získat požadovanou knihu v řádu hodin.

Knihkupectví tak nebudou přicházet o zákazníky požadující málo prodávané knihy, které si prodejci nemohou dovolit držet skladem. „Dneska když zákazník nesežene knihu v knihkupectví, jde na Amazon,“ řekl Vie s odvoláním na největší internetové knihkupectví. „Tento stroj by knihkupcům umožnil udržet si i tyto klienty,“ dodal.

Autoři: ,